Pompa ciepła – ile można uzyskać dotacji?

Pompa ciepła to jedno z najbardziej ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań służących do ogrzewania budynków. Nic dziwnego! Do ogrzewania wykorzystuje darmową energię z powietrza lub gruntu. Na dodatek można uzyskać dotację na jej zakup. Czego jeszcze nie wiesz o pompie ciepła? Sprawdź!

Pompa ciepła nie produkuje żadnej lokalnej emisji zanieczyszczeń powietrza, przy produkcji prądu do jej zasilania emitowane jest średnio o 20 procent mniej dwutlenku węgla niż wydziela kocioł gazowy. Najpopularniejsza pompa typu powietrze/woda w ponad 75 procentach wykorzystuje darmową energię z powietrza, a latem może być wykorzystywana także do chłodzenia pomieszczeń. Co więcej, przy pompie ciepła nie ma konieczności składowania paliwa, jest bezobsługowa i cicha. Na dodatek nie zajmuje wiele miejsca, a jej podłączenie i instalacja są niezwykle proste!

Pompa ciepła – jak działa?

Niewątpliwą zaletą pomp ciepła jest to, że można je zamontować praktycznie w każdym budynku mieszkalnym i na każdym etapie – zarówno jego modernizacji, jak i budowy.

Wyróżniamy pompy ciepła powietrze-woda oraz gruntowe. Zasada ich działania jest dość podobna. Różnice wynikają ze źródła, z którego czerpią energię.

Powietrzna pompa ciepła jako źródło energii odnawialnej wykorzystuje energię nagromadzoną w powietrzu. Energia z pobranego powietrza jest przekazywana w parowniku do czynnika roboczego, który następnie jest sprężany. Wraz ze wzrost ciśnienia czynnika wzrost również jego temperatura. W skraplaczu czynnik oddaje swoje ciepło, które następnie można wykorzystać do ogrzania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Schłodzony czynnik jest rozprężany, a cały cykl się powtarza. Ciepło jest wytwarzane dzięki zasadzie fizycznej zwanej efektem Joule’a Thompsona. Pompa działa więc podobnie jak lodówka tyle że odwrotnie. Nie ochładza wnętrza i nie oddaje ciepła na zewnątrz, ale na odwrót.

Przy działaniu pompy ciepła powietrze-woda jedyną dodatkową energią jakiej potrzebujemy jest prąd wykorzystywany do transportu energii z powietrza. Stanowi on zaledwie 25 procent energii potrzebnej pompie do ogrzania domu. Nic dziwnego, że jest to tak tanie źródło ogrzewania!

Zalety pompy ciepła

Pompy ciepła mają mnóstwo zalet. Są ciche, niezawodne i zajmują mało miejsca. Dodatkowo pracę pompy można zasilić za pomocą instalacji fotowoltaicznej. Ponadto, za pomocą pompy możemy nie tylko ogrzewać budynek zimą, ale też chłodzić go latem.

Powietrzna pompa ciepła jest niezwykle prosta i szybka w montażu. Instalacja sprowadza się do połączenia jednostki zewnętrznej i modułu wewnętrznego za pomocą dedykowanego przewodu elektrycznego. Kolejnym krokiem jest podłączenie do gniazdka wtykowego. To sprawia, że znacząco zmniejsza się ryzyko popełnienia błędu przy montażu.

Co więcej, pompy od znanych producentów mają klasy energetyczne A++ i naturalny czynnik r290 – propan, którego właściwości termodynamiczne pozwalają na osiągnięcie najwyższych współczynników efektywności COP – zwłaszcza przy niskich temperaturach zewnętrznych i stosunkowo wysoką temperaturą zasilania wody grzewczej – nawet do 65 stopni Celsjusza! Gaz ten jest neutralny dla warstwy ozonowej i ma minimalny potencjał tworzenia efektu cieplarnianego GWP (global warming potential). Ma wartość równą 3 co oznacza, że jest jednym z najbardziej ekologicznych i najbezpieczniejszych dla środowiska czynników chłodniczych na rynku! Bezawaryjne, wysokiej jakości pompy ciepła oraz profesjonalne doradztwo znajdziesz na https://www.defro.pl/p,288,pompa-ciepla-dhp.html.

W tego typu urządzeniach jest też wyjątkowo wysokie COP, a im wyższe COP tym niższe koszty ogrzewania. Z tego względu system oparty na pompie ciepła DHP PREMIUM jest jednym z najtańszych w eksploatacji.

Jest jeszcze jedna, niewątpliwa zaleta pomp ciepła. To dofinansowanie, które można otrzymać na jej zakup i montaż. Na pompę ciepła można uzyskać dotację z programu Czyste Powietrze, a także skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

Pompy ciepła są niezwykle chętnie montowane w ramach programu Czyste Powietrze – to blisko 14 procent wszystkich dofinansowywanych źródeł ciepła! Na pompę powietrze – woda w podwyższonym poziomie dofinansowania można uzyskać nawet do 18 tys. zł oraz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w wysokości 19 procent!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *