Oczko wodne jest niewątpliwie ozdoba każdego ogrodu, niemniej jednak zdarza się, że niestety z tego, co miało być ozdobą niewiele pozostaje, bo woda zaczyna wyciekać z niecki, folia jest podarta, a dodatkowo pompa ulega uszkodzeniu. Do tego jeszcze kamienie lądują w oczku wodnym. Jeśli taka konstrukcja jest niewłaściwie ustabilizowana, a stawia się dodatkowo na fontanny czy duże głazy na brzegu, to taka sytuacja może mieć miejsce, zatem, w jaki sposób naprawić oczko wodne krok po kroku i co się przyda.
Krok 1: pogłębienie niecki, aby zapewnić rybom odpowiednie warunki, a także optymalną pracę pompy
Jeśli w oczku wodnym pojawiały się glony i ryby nie mogły przeżyć w zimie do kolejnego sezonu, to znaczy, że oczko nie miało odpowiednich parametrów. Na pewno głębokość ok. 1,8 metrów będzie w tym przypadku optymalna. 1,2 m może okazać się zbyt mało. Moc pompy i jej dopasowanie do oczka wodnego ma znaczenie. Trzeba też pamiętać o wysokości podnoszenia. Jeśli pompa była nieefektywna, to należy ją wymienić na inny model. Przewód powinien mieć 10 metrów, natomiast moc pompy powinna wynosić od 100 do 350 W.
Krok 2: betonowanie schodków, półek, aby utwardzić newralgiczne miejsca
Istotne znaczenie ma ustabilizowanie niecki na niespoistym gruncie. Można użyć nawet płyt krawężnikowych dookoła. Z kolei półki i niecka pozioma mogą być wybetonowane. Tutaj może sprawdzić się kilkucentymetrowa warstwa betonu. Niecka może być wypełniona wełną mineralną, na którą zostanie nałożona folia. To jeszcze nie wszystko bowiem używa się tyle folii, by można było ją zawinąć pod płyty krawężnikowe znajdujące się po remoncie dookoła oczka wodnego. Aby folia się nie rozrywała można przed położeniem na niej cięższych kamieni rozłożyć jeszcze geowłókninę. Bez wątpienia odpowiednie zabezpieczenie folii PVC ma kluczowe znaczenie dla szczelności całego oczka wodnego, a dodatkowe krawężniki zapobiegają przelewaniu się wody z oczka. Czy jednak można naprawić uszkodzoną folię oczka wodnego?
Krok 3: klejenie folii mocnym klejem do plastiku i rozłożenie geowłókniny
Załóżmy, że oczko ma optymalną wielkość, jednak mimo to folia z PVC uległa uszkodzeniu. Przyczyną może być położenie ostrych kamieni bezpośrednio na folii, ale nie oznacza to, że całą folię trzeba wyrzucić, wszak mamy dwie możliwości zgrzewanie lub klejenie. Ta pierwsza nie zawsze daje trwałe rezultaty, a ponadto jest bardzo pracochłonna. Użycie kleju do plastiku jest bardzo proste. Trzeba oczywiście zapewnić materiałowi odpowiednie warunki do związania się kleju. Gdy już wiązanie jest silne można przystąpić do pra wykończeniowych. Zanim rozłoży się na folii kamienie, warto podobnie jak w przypadku zakładania nowej folii, użyć geowłókniny pod półki, a także fontannę.
Krok 4: ułożenie kamienie, montaż pompy i wypełnienie oczka roślinnością, a także wodą
Bez wątpienia po wszystkich pracach ziemnych i utwardzeniu oczka wodnego, a także zabezpieczeniu przed przedarciem się folii, należy ułożyć kamienie. Warto postawić na te płaskie i okrągłe, które nie mają ostrych brzegów. Dzięki temu dodatkowo zwiększy się trwałość całej aranżacji oczka wodnego i pewność, że folia PVC nie ucierpi ponownie. Na pewno nie warto wybierać folii PE, która jest jeszcze mniej trwała, dlatego taka zamiana zupełnie się nie opłaca. Szybko trzeba by robić remont na nowo, czyli kleić taką folię klejem do plastiku albo wymienić. Oczką trzeba wypełnić roślinnością, tak by każda roślina miała optymalne warunki oraz rzecz jasna wodą. Konieczne jest podłączenie pompy do oczka wodnego, która ma za zadanie stale filtrować wodę i zapewniać odpowiedni poziom tlenu. Czyszczenie filtra będzie zapobiegało pojawianiu się dużej ilości glonów.
Oczko wodne po gruntownej naprawie znów będzie cieszyć Twoje oczy. Chętnie będziesz spędzać czas w jego otoczeniu bez obaw, że znów woda zacznie wyciekać czy też kamienie spadną na dno. Wystarczą odpowiednie zabezpieczenia, by przydomowe oczko wodne było odporne na uszkodzenia i przetrwało wiele sezonów. W odpowiedniej wielkości i głębokości oczku wodnym ryby będą w spokoju zimować.