Właściwości bambusa – materiał do produkcji artykułów higienicznych

Artykuły higieniczne, do których produkcji zastosowano włókna bambusowe już od dawna cieszą się bardzo dużą popularnością wśród klientów, którym zależy na tym, żeby dbać o środowisko naturalne. W artykule dokładniej opisujemy, jakie może być zastosowanie włókien bambusowych oraz jakie właściwości posiada ten materiał, które sprawiają, że ma on aż tak wiele metod zastosowania.

Jakie są właściwości bambusa?

Bambus to roślina, która w naturalnych warunkach rośnie w Azji Południowo-Wschodniej, czyli m.in. w Indiach, w Chinach, w Korei, na Filipinach czy w Malezji. Wyglądem, ze względu na swoje imponujące rozmiary, przypomina nieco drzewo, ale tak naprawdę jest trawą. Bambus może mieć nawet kilkadziesiąt metrów wysokości! W Azji bardzo często materiał ten jest traktowany jak drewno i wykorzystuje się go nie tylko do tworzenia materiałów tekstylnych i higienicznych, ale również np. do budowy domów, do tworzenia mebli.

Bambus jest tak chętnie wykorzystywany ze względu na jego właściwości. Materiał ten przede wszystkim odznacza się dużą wytrzymałością. Jednocześnie jednak jest też lekki i elastyczny. Jest również stosunkowo tani, co jest związane z tym, że bardzo szybko rośnie, więc jest łatwo dostępny.

O to, dlaczego włókna bambusowe są tak chętnie stosowane w różnych branżach zapytaliśmy naszego rozmówcę, doradcę klientów ze sklepu ze zdrową żywnością online Batom.pl, w którym również można kupić wiele różnego rodzaju bambusowych artykułów higienicznych: „Popularność bambusowych artykułów higienicznych i kosmetycznych bierze się przede wszystkim stąd, że materiał ten jest całkowicie naturalny, a dodatkowo jego wykorzystanie nie wpływa na stan naszej planety. Według specjalistów, bambus jest najszybciej odnawialnym zasobem naturalnym na Ziemi, co sprawia, że jego zastosowanie jest na pewno dużo korzystniejsze i ekologiczne od zastosowania np. prawdziwego drewna”.

Jakie mogą być metody zastosowania bambusa w branży kosmetycznej?

W naszym artykule skupiamy się przede wszystkim na wykonanych z włókien bambusowych naturalnych artykułach higienicznych. Możliwości zastosowania w tej branży włókien bambusowych jest naprawdę bardzo dużo. Z bambusa wykonuje się m.in. chusteczki higieniczne i specjalne chusteczki do higieny intymnej, podpaski i wkładki higieniczne, a także pieluchy. Bardzo dużą popularnością wśród klientów w ostatnim czasie cieszą się również bambusowe szczoteczki do zębów oraz patyczki do uszu. Te dwa produkty mają szczególnie duża znaczenie dla ochrony środowiska, ponieważ poprzez zastosowanie w ich produkcji włókien bambusowych w poważny sposób ogranicza się ilość, mających bardzo zgubny wpływ dla środowiska materiałów sztucznych, czyli plastiku.

Na czym polega proces produkcji tkanin bambusowych

Kupując artykuły z włókien bambusowych z myślą o zadbaniu o środowisko naturalne, warto jest jednak sprawdzić, z jakich hodowli pochodzi wykorzystany przy ich produkcji materiał. Zazwyczaj informacje takie są podawane na opakowaniach. Coraz większa popularność produktów bambusowych doprowadziła bowiem niestety do tego, że materiał ten zaczął też być produkowany na skalę przemysłową, co czasami może np. wpływać na degradację lokalnych ekosystemów. Warto jest przede wszystkim sprawdzić, czy w uprawie wykorzystanych w produkcji danych artykułów włókien bambusowych nie stosowano żadnych pestycydów i innych środków ochrony roślin. Najlepiej po prostu, żeby materiał ten był wytworzony w całkowicie naturalny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *