Wiosenne porządki w mieszkaniu

Kiedy robi się cieplej, przyroda budzi się do życia, a do mieszkania zaczyna wpadać wiosenne, świeże powietrze, to znak, że czas na gruntowne, wiosenne porządki. W posprzątanym domu żyje się lepiej, dlatego mamy dla Was kilka wskazówek jak to zrobić, żeby zanadto się nie przemęczyć, a samo sprzątanie było przyjemnością.

Nie sprzątaj wszystkiego naraz!

Jeżeli narzucisz sobie za dużo zadań naraz, szybko stracisz energię i zapał. Gruntownych porządków nie zrobisz w jeden dzień. Swoje działania zacznij od dobrego planu – weź dużą kartkę i wypisz wszystkie czynności, które chcesz wykonać. Najlepiej dla każdego pomieszczenia osobno. A potem bierz się do pracy i po każdym wykonanym zadaniu wykreślaj je z satysfakcją z listy. Nie sprzątaj jednocześnie kuchni, garażu i salonu, bo Twój dom na długo zamieni się w jedno wielkie pobojowisko, a brak szybkich, widocznych efektów będzie Cię dodatkowo zniechęcał.

Poniżej opisujemy 3 podstawowe czynności, które warto wykonać na samym początku.

Umyj okna

Jeżeli miałbyś w czasie wiosennych porządków zadbać o tylko jedną rzecz – to umyj okna i wypierz firany. Dlaczego? Bo coś jest takiego w czystych, pachnących firanach, że od razu poprawiają nam nastrój i wprowadzają powiew świeżości do domu.

Posprzątaj balkon

Kiedy zaczyna się robić ciepło myślimy już o godzinach, które będziemy spędzać na swoim pięknie urządzonym balkonie i bardzo często… na tym myśleniu się kończy, bo ogrom pracy nas przerasta. Zamiast zajmować się od razu aranżacją, zakupem nowych mebli, czy zasadzeniem kwiatów, zacznijmy od wyczyszczenia balkonu po zimie. Najpierw umyj barierki, następnie zmieć wszystkie liście i inne śmieci. Na koniec umyj parapet i podłogę.

Umyj lampy

Lampy to miejsce, o którym często zapominamy w trakcie codziennych porządków. W rezultacie ich powierzchnie są siedliskiem brudu i kurzu, a ich domycie może nie być łatwe. Kurz może nie jest bardzo widoczny, ale na pewno jego obecność nie jest dobra dla dzieci i alergików. Najlepiej, jeżeli umycie kloszy będzie pierwszą czynnością jaką wykonasz w pomieszczeniu, bo brud i kurz mogą opadać na meble i podłogę.

To oczywiście tylko kilka czynności, które musisz wykonać w trakcie porządków, ale czyste okna, lampy i balkon na pewno sprawią, że od razu poczujesz się lepiej w swoim mieszkaniu.

Artykuł opracowany przy współpracy z firmą Klaro Krystian Braun.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *