Pompy Grundfos, rodzaje i zastosowanie

Pompy to urządzenia do przesyłania cieczy w rurach. Jedno zdanie, które w najprostszy sposób określa działanie tego urządzenia. Rodzajów pomp, ich producentów oraz zastosowań jest wiele, z tego względu w dzisiejszym wpisie chcemy przybliżyć rodzaje oraz zastosowanie pomp renomowanej marki Grundfos – zapraszamy!

Sposób działania pomp Grundfos

Pompy wymuszają przepływ cieczy (różnej, w zależności od instalacji) w instalacjach o przepływie zmiennym, gdzie istotny jest optymalny punkt pracy pompy. Uzyskuje się przez to obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej i cieplnej. Należy wydzielić kilka podstawowych obszarów, w których wykorzystuje się pompy Grundfos (sklep https://proterm.sklep.pl/pompy-grundfoss,cp1306,pl.html) i dalej podzielić te obszary na podgrupy, w których stosuje się pompy o różnej budowie w zależności od instalacji, w jakiej pracują.

Najpowszechniejszymi obszarami są budownictwo użyteczności publicznej, budownictwo mieszkaniowe, energetyka, zaopatrzenie w wodę, gospodarka wodno-ściekowa, procesy przemysłowe. Każdy obszar wymaga stosowania pomp dla konkretnych warunków pracy jak ogrzewnictwo czy klimatyzacja. Niektóre obszary mogą być obsługiwane przez jeden typoszereg pomp pomimo skrajnie różnych parametrów pracy jak temperatura, rodzaj czynnika czy jego gęstość.

Jak dobrać pompę do instalacji?

Dobór wielkości pompy Grundfos dokonuje się poprzez dopasowanie charakterystyki pompy do charakterystyki instalacji. Podstawowe dane projektowe instalacji jak maksymalne straty ciśnienia, rodzaj i jakość cieczy, jej gęstość i temperatura, minimalne ciśnienie wlotowe, maksymalne ciśnienie pracy, muszą mieścić się w granicach maksymalnej wydajności pompy i być zgodne z przeznaczeniem pompy (zwłaszcza ma to istotne znaczenie w instalacjach ciepłej wody użytkowej, gdzie z uwagi na ryzyko korozji stosuje się pompy w wykonaniu korpusu ze stali nierdzewnej).

W każdej instalacji występuje zmienność parametrów pracy. Zmienność występuje zawsze w sytuacji zwiększonego lub obniżonego zużycia energii cieplnej (zwiększenie lub zmniejszenie temperatury w odbiornikach, jakimi są grzejniki, kurtyny czy ogrzewanie podłogowe). Aby zapewnić właściwą pracę instalacji, należy upewnić się, że zakres tej zmienności mieści się w charakterystyce pracy pompy. Pompy Grundfos idealnie pasują do każdego rodzaju instalacji, nowej jak i modernizowanej. Wszędzie tam, gdzie różnica ciśnień wynikająca z obniżonego zapotrzebowania na przepływ jest duża, następuje automatyczne dopasowanie się do wysokości podnoszenia, przez co unika się stosowania drogich obejść, bypassów, itp.

instalacja-grzewcza

Pompy Grundfos – szeroka oferta sklepu instalacyjnego Proterm!

Przykładowa oferta pomp z hurtowni Proterm, seria Grundfos Magna, nadaje się do wykorzystania w instalacji grzewczej, klimatyzacji, chłodniczej, cyrkulacji wody użytkowej (typ „N”) w budynkach komercyjnych, oraz jedno i wielorodzinnych. Jedna pompa wykorzystywana jest zarówno do ogrzania budynku jak i schłodzenia temperatury wewnątrz.

Pompy Grundfos Magna to typoszereg średnich i dużych pomp (Magna 1), dalej wzbogacona o serię Magna 3 (rozbudowana o moduły komunikacji, inteligentnego sterowania) wyposażone w silniki z elektronicznie regulowaną prędkością obrotową, w konstrukcji opartej na magnesach trwałych. Pompy z tego typoszeregu stosuje się również w instalacjach odnawialnych źródeł energii, do jakich zalicza się gruntowe pompy ciepła, czy instalacje solarne, wykorzystujące energię słoneczną. Cechą charakterystyczną serii Grundfos Magna 3 są niewątpliwie funkcje jak AutoAdapt, zapewniająca oszczędność energii poprzez dopasowanie charakterystyki pracy i poboru energii pompy do aktualnych warunków hydraulicznych instalacji. FlowAdapt, połączenie dwóch funkcji AutoAdapt z FlowLimit, prosty montaż, czytelny interfejs z wyświetlaczem TFT, monitorowanie energii cieplnej, zapis historii pracy, zdalny monitoring oraz sterowanie poprzez moduł rozszerzający. Wszystko zabudowane w wysokiej jakości obudowie z wygodnymi i praktycznymi przyciskami z silikonu.

Pompy Magna 3, Magna 3D (podwójne) posiadają wysoce elastyczną charakterystykę pracy. Wysokość podnoszenia cieczy H =18metrów, temperatura czynnika -10 do +110 ⁰C, maksymalne ciśnienie w instalacji 16bar, maksymalna wydajność 78,5m³/h (Magna 3) oraz 150m³/h (Magna 3D) Z uwagi na zmienne zapotrzebowanie na ciepło i związany z tym przepływ zaleca się stosowanie pomp o Magna 3 o regulowanej prędkości obrotowej jednakowo jako zestaw pojedynczych pomp połączonych równolegle lub pompy podwójnej (Magna 3D) Rozwiązanie to powoduje, że podczas pracy jednej pompy, druga pozostaje w rezerwie, a jednocześnie obie pompy pracując naprzemiennie, przy jednakowej liczbie godzin pracy gwarantują większą niezawodność pracy całego układu.

Pompy Grundfos Magna 1

Pompy Grundfos z serii Magna 1 idealnie nadają się do instalacji typowych, prostych i ekonomicznych. Ich niewątpliwą zaletą jest korzystny stosunek ceny do efektywności. Pompy te są proste w obsłudze, ale wysoce wydajne energetycznie. Uruchomienie i regulacja trybu pracy odbywa się za pomocą tylko jednego przycisku. Stanowią naturalny zamiennik wysłużonych lub uszkodzonych pomp o podobnej charakterystyce. Magna 1 posiada trzy tryby o zmiennych charakterystykach pracy. Proporcjonalno-ciśnieniowe, trzy stało-ciśnieniowe, a także trzy stałe prędkości. Grundfos „eye” to wskaźnik optyczny informujący o stanie pompy podczas rutynowych przeglądów urządzeń w kotłowni.

Czytelny interfejs użytkownika wskazuje za pomocą wskaźnika LED, w którym z dostępnych dziewięciu charakterystyk pompa aktualnie pracuje. Pompy Grundfos Magna1D to rozwiązanie zwiększające wydajność pompy oraz zapewnia ciągłość pracy bez zbędnych przestojów. Dwie głowice zainstalowane na jednym korpusie komunikują się bezprzewodowo, zapewniając jednocześnie ciągłość pracy układu na wypadek awarii jednej z nich. Magna1N w wykonaniu z korpusem ze stali nierdzewnej, przeznaczona jest do stosowania w instalacji cyrkulacji ciepłej wody użytkowej.

Nowoczesne budownictwo wymaga nowoczesnego podejścia do kwestii energooszczędności oraz zarządzania również w dziedzinie pomp. Pompy Grundfos cechują się zaawansowaną technologią a wbudowane moduły CIM spełniają standardy wszystkich popularnych magistrali umożliwiając wpięcie do systemu BMS. Dodatkowo funkcja „Grundfoss Go” umożliwia łatwą analizę podstawowych parametrów pompy, podgląd komunikatów błędów czy awarii, oraz generowanie raportów. Wszystko z poziomu aplikacji dostępnej bezpłatnie na smartfon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *