Poduszka puchowa czy z pierza – co wybrać?

Spokojny odpoczynek po powrocie ze szkoły to najlepsza forma relaksu dla wielu dzieci. Ich organizm odzyskuje wtedy siły, a umysł odpoczywa, dlatego tak ważne jest zapewnienie im jak najlepszych warunków. Kluczowy jest wybór odpowiedniej pościeli oraz kompletu do spania – kołdry, prześcieradła i poduszki. Tym razem wyjaśniamy, czy poduszka puchowa będzie lepszym wyborem niż model z pierzem, a także, jak je pielęgnować.

Poduszka puchowa czy z pierza?

Oba wypełnienia są naturalne, co jest ich ogromną zaletą, ale jednak u niektórych osób – zwłaszcza dzieci – wywołują reakcje alergiczne. Warto to sprawdzić przed zakupem pościeli, aby mieć pewność, że wydatek ten nie okaże się zbędny. Jeśli będzie to jedynie m.in. poduszka dziecięca dekoracyjna, strata będzie mniej bolesna niż inwestycja w cały komplet.

Wypełnienie puchowe jest lekkie, niezwykle miękkie i delikatne, poza tym skutecznie absorbuje wilgoć i gwarantuje przewiewność oraz izolację termiczną. Z kolei pierze to połączenie piór oraz puchu – ten rodzaj wypełnienia jest twardszy i bardziej sprężysty niż sam puch. Poduszka puchowa jest droższa, dlatego przy mniejszym budżecie można rozważyć zakup poduszki z wypełnieniem z pierza.

Surowiec gęsi lub kaczy

Jeśli poduszka dziecięca dekoracyjna ma pełnić rolę ozdoby pokoju Twojej pociechy, zadbaj nie tylko o atrakcyjną poszewkę, ale także dobrej jakości wypełnienie. Warto też wiedzieć, że najlepszy jest puch lub pierze od gęsi – są one delikatne, miękkie i bardziej sprężyste niż surowiec kaczy. Puch oraz pierze gęsie mają lepsze parametry – poduszka puchowa z takim wypełnieniem będzie najlepszym wyborem.

Półpuch – produkt pośredni

Rozwiązaniem alternatywnym jest także półpuch, czyli praktyczne połączenie puchu i pierza. Przeważa jednak pierze, a dodatek puchu wynosi kilka procent. Takie poduszki będą stosunkowo elastyczne, miękkie i puszyste, a także w dobrej cenie i warto rozważyć ich zakup.

Jak prać poduszkę puchową lub z pierzem?

Wypełnienie z puchu oraz pierza to jednak materiał podatny na działanie środków chemicznych i wahania temperatur. Należy unikać poddawania ich wirowaniu, gdyż puch czy pierze mogą stracić puszystość i sprężystość i stracić swoje cenne właściwości. Niewłaściwe pranie i suszenie może też sprawić, że zaczną powstawać zarodniki pleśni.

Lepiej zatem zanieść poduszki do pralni, w którym poszycie i wypełnienie są najczęściej prane oddzielnie. W domu wystarczy uprać je raz w sezonie, aby uniknąć rozwoju roztoczy i bakterii. Zwykle puch i pióra schną w trakcie ruchu obrotowego w bębnie, dzięki czemu nie tracą sprężystości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *