Zakupienie nowego mieszkania to decyzja na lata. Aby rzeczywiście była udana, warto nie tylko zwrócić uwagę na lokalizację, metraż czy rozkład „M”, ale także na jakość jego wykończenia. To sprawdzić można podczas odbioru nieruchomości.
Odbiór nieruchomości to ważna procedura, która przeprowadzana jest również w przypadku zakupu nowej nieruchomości. Wówczas deweloper udostępnia kupującemu lokal, a ten może zobaczyć, czy rzeczywiście spełnia on jego wymagania.
Podczas odbioru mieszkania nie warto jednak sprawdzać go pobieżnie. Dlaczego? Zdarza się, że deweloper popełnił błędy na etapie wymiarowania czy wykańczania nieruchomości, co następnie przekłada się na jego niezgodność z umową. O czym zatem powinniśmy pamiętać podczas odbioru nieruchomości?
Jak przeprowadzić odbiór mieszkania?
Odbiór mieszkania można przeprowadzić we własnym zakresie, ale można także skorzystać z pomocy specjalistów – rzeczoznawców zajmujących się branżą budowlaną i wykończeniową. Samodzielny odbiór mieszkania od dewelopera najlepiej przeprowadzić wtedy, gdy posiadamy podstawową wiedzę w tym właśnie zakresie. Warto wtedy zabrać ze sobą także potrzebne narzędzia, na przykład miarę, poziomicę, kątowniki, śrubokręty z miernikiem, aby dokładnie sprawdzić nieruchomość.
Druga opcja to skorzystanie z usług rzeczoznawców – w tym przypadku odbiór przeprowadzi dla nas fachowiec z wieloletnim doświadczeniem. Tego typu usługi są płatne. Koszt wynosi najczęściej kilkaset złotych, lecz możemy mieć wtedy pewność, że odbiór zostanie wykonany profesjonalnie i dowiemy się o wszystkich ewentualnych usterkach.
Pojawiają się niezgodności z umową? Zgłoś to deweloperowi!
Gdy podczas odbioru okaże się, że nieruchomość nie spełnia naszych wymagań i różni się od zapisów w umowie, powinniśmy zgłosić do deweloperowi w protokole odbioru. Wówczas deweloper powinien w określonym terminie pozbyć się usterek. Podsumowując, odbiór mieszkania to ważna sprawa. Warto poświęcić na niego jak najwięcej czasu, aby mieć pewność, że nasze „M” będzie idealne!
Nie można ufać deweloperowi, ten niemalże zawsze chce szybko skończyć inwestycję i przejść dalej. Nie oszukujmy się i lepiej – skoro już inwestujemy ogromne pieniądze – dodajmy do tego rzeczoznawcę lub chociaż kierownika, który to ogarnia. Może wyjść wszystko, od popękanej podłogi, krzywiznę ścian, złą izolację czy nieszczelne oka. Ostatnio spotkaliśmy się z przypadkiem gdzie mimo użycia farb Sigma Coatings, ktoś zaniedbał właśnie podłogę. Szkoda gadać…