Z tęsknoty do gór – poznaj styl chalet

Przytulny, wygodny i nawiązujący do wystroju górskiej chaty – taki właśnie jest styl chalet. Aranżacja salonu i jadalni bazująca na naturalnych tworzywach, lecz doprawiona odrobiną luksusu, przypadnie do gustu nie tylko amatorom alpejskich wypraw. Oto styl, który pokochasz!

Ogólne założenia stylu chalet

Choć współczesne wnętrza urządzone w duchu alpejskim są komfortowe i eleganckie, nie należy zapominać, że styl chalet wywodzi się spod strzech skromnych pasterskich chat. Kluczową rolę odgrywają w nim naturalne surowce, bo tylko takie były dostępne góralom budującym swoje domostwa. Drewno, kamień, skóry i futra to tworzywa, z których połączenia powstaje przytulna atmosfera górskiej chaty.

Sercem alpejskiego domku było palenisko, przy którym gotowano strawę i ogrzewano się po powrocie z mrozu. Dlatego też w nowoczesnych aranżacjach chalet ważnym elementem wystroju jest kominek. Meble powinny być solidne i proste w formie. Ich surowość złagodzą dekoracje i dodatki. W górskiej chacie nie może zabraknąć tekstyliów: dywanów, narzut, koców, poduszek, serwetek, a na ścianach powinny wisieć obrazy.

Aby uniknąć przesady i nie przemienić salonu w świąteczny jarmark, trzymajmy się stonowanej kolorystyki. Bezpieczne są kolory ziemi: brązy we wszystkich odcieniach, naturalna zieleń i jasne szarości.

Ściany i podłogi w stylu alpejskim

Styl alpejski ma sporo wspólnego z rustykalnym, ale jest bardziej elegancki. Wybierając kolory ścian, stawiajmy zatem na jasne naturalne barwy – białą, beżową lub kremową. Istotną rolę w aranżacji będzie odgrywał także… sufit. Warto wyłożyć go deskami albo – jeszcze lepiej – stworzyć imitację starodawnego stropu na drewnianych belkach.

Również na podłodze powinno znaleźć się drewno. Efektowniej niż panele zaprezentują się postarzane deski. Nie mniej stylowo będzie wyglądać kamienna posadzka lub płytki ceramiczne imitujące kamień. Jeśli podłoga zaaranżowana w ten sposób wydaje się zbyt zimna, wyłóżmy „kamiennymi” płytkami fragment ściany. Dzięki połączeniu drewna i kamienia wnętrze zyska niepowtarzalny klimat górskiej chaty, w której surowość dzikiej natury została obłaskawiona.

Meble w stylu chalet

Salon utrzymany w stylu alpejskim jest ciepły i przytulny. Najważniejszą funkcję pełni w nim strefa relaksu. Jak wybrać meble do salonu w stylu chalet, by zachować spójność aranżacji? Trzymajmy się stonowanej naturalnej kolorystyki. W doborze kompletu wypoczynkowego mamy z kolei pewną dowolność. Znakomitą propozycją okaże się na przykład beżowa sofa z dużymi, miękkimi poduszkami w towarzystwie foteli z wygodnymi zagłówkami.

W salonie w stylu chalet rewelacyjnie odnajdą się drewniane regały, komody i witryny: masywne, ciężkie, pozbawione ozdobnych rzeźbień, ale koniecznie z widocznymi słojami. Do aranżacji będzie pasować drewno zarówno jasne, jak i ciemniejsze – buk, dąb, modrzew, orzech, sosna czy śliwa. Jeśli chcemy podkreślić nowoczesny charakter wnętrza, poszukajmy funkcjonalnych regałów z szufladami i drzwiami bezuchwytowymi.

Jadalnia w stylu alpejskim to z kolei przede wszystkim duży solidny stół z blatem z fakturą naturalnego drewna. Krzesła nie muszą być tak proste i surowe. Wybierzmy tapicerowany model na drewnianym stelażu z piankowym wypełnieniem, które podnosi komfort siedzenia.

Dekoracje i dodatki rodem z górskiej chaty

W salonie w stylu chalet znajdzie się miejsce na dekoracje, które potęgują wrażenie przytulności i zachęcają do relaksu. Na sofie połóżmy futrzane poduszki oraz ciepły pled o grubym splocie, a okna udekorujmy zasłonami z lejących się ciężkich materiałów.

W prawdziwej górskiej chacie przed kominkiem powinna leżeć naturalna skóra albo futro, ale w nowoczesnym salonie idealnie sprawdzi się puszysty dywan. Jeśli nie posiadamy kominka, zainwestujmy w lampy, świeczniki i latarenki. Im więcej igrających płomyków, tym przytulniej. Na ścianie pięknie zaprezentuje się obraz w klasycznej drewnianej ramie – górski pejzaż, ośnieżony las albo alpejska scena rodzajowa.

W takim otoczeniu będziemy wypoczywać równie przyjemnie, jak na wyczekanym urlopie w górach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *