Atrakcyjna wizja ognia w kominku jest coraz bardziej pożądana przez nabywców kominków. Nic więc dziwnego, że producenci nowoczesnych wkładów kominkowych dążą do powiększenia powierzchni przeszklonej, stosując kilkustronne przeszklenia i sprawiając, że ogień w kominku staje się jeszcze bardziej efektowny. Jednocześnie zachowuje się funkcjonalność i wydajność takich wkładów kominkowych – nic nie stoi na przeszkodzie, by w kominkach narożnych czy dwustronnych zastosować technologię płaszcza wodnego lub dystrybucji ciepłego powietrza, aby dodatkowo ogrzewać inne pomieszczenia w domu. Jakie są zalety kominka z przeszkleniem? Jak zaaranżować kominek narożny, a jak dopasować wystrój do kominka dwustronnego?
Kominki z przeszkleniem – atrakcyjne wizualnie, ale czy praktyczne?
Panuje powszechne przekonanie, że wkłady kominkowe, które posiadają więcej niż jedną szybę, są mniej wydajne. Nie jest to prawdą, ponieważ producenci, którzy decydują się na powiększenie powierzchni przeszklenia, dbają o to, aby kominek był funkcjonalny, czyli:
- dobrze ogrzewał pomieszczenie, w którym się znajduje,
- stanowił dodatkowe źródło ciepła w domu,
- gwarantował jak największą oszczędność energii,
- umożliwiał bezawaryjną obsługę.
Nowoczesne wkłady kominkowe narożne i dwustronne doskonale sprawdzają się zarówno podczas palenia rekreacyjnego, jak i dogrzewania budynku podczas srogich mrozów. Kilkustronne przeszklenia stosuje się zarówno we wkładach kominkowych z płaszczem wodnym, jak i we wkładach kominkowych powietrznych, bez wpływu na ich sprawność. Równie dobrze można montować je w domach pasywnych, jak i z rekuperacją.
Kominki dwustronne – wizja ognia na przestrzał
Dwustronne przeszklenie wkładu kominkowego jest szczególnie atrakcyjne – ogień w kominku można oglądać na przestrzał. Rozwiązanie takie znajdziemy w portfolio wielu czołowych producentów, chociażby we wkładach kominkowych Defro Home z serii Prima TG. Kominki dwustronne stwarzają okazję do ciekawych aranżacji. Przeważnie umieszczane są na ścianie oddzielającej dwa pomieszczenia – najczęściej jest to salon i kuchnia, jadalnia lub biblioteka. Obie części dużej przestrzeni można zaaranżować w podobny sposób lub nieco odmiennie, dzięki czemu z każdej strony taki kominek będzie wyglądać inaczej. Wystrój pomieszczeń dzielonych przez kominek dwustronny równie dobrze może ze sobą korespondować, jak i kontrastować. Jeśli w jednej części będzie dominować czerń, a w drugiej biel, zyskamy przestrzeń o dwóch żywiołach, którą połączy ogień.
Kominki narożne – ogień w trójwymiarze
Nieco bardziej popularnym rozwiązaniem jest kominek narożny, czyli w kształcie litery „L”, który pozwala zachwycać się ogniem z kilku stron. Wśród palenisk narożnych można spotkać modele z metalowym słupkiem, tzw. szprosem na styku dwóch szyb oraz palenisko pozbawione takiego metalowego słupka, które jest dużo bardziej interesujące i przedstawia ciekawszą wizję ognia. Kominki narożne, podobnie jak kominki dwustronne, najlepiej sprawdzają się w wielofunkcyjnych dużych przestrzeniach otwartych. Najczęściej umieszcza się, je w centralnym punkcie pomiędzy jadalnią lub kuchnią i częścią wypoczynkową. Kominki narożne pozwalają na obserwowanie paleniska z różnych perspektyw. Ogień w kominku staje się niejako trójwymiarowy, co daje bardziej żywe, rzeczywiste wrażenie.
Zainteresowały Cię wkłady kominkowe, w których można podziwiać wizję ognia z kilku stron? Atrakcyjne i funkcjonalne kominki narożne oraz dwustronne znajdziesz w ofercie marki Defro Home.