Ekologiczne metody mycia okien

Mycie okien to zdecydowanie jedna z najbardziej czasochłonnych czynności, zwłaszcza jeśli mieszkamy w sporej wielkości mieszkaniu czy domu. Oprócz wysiłku fizycznego, jesteśmy narażeni również na kontakt ze środkami chemicznymi, które nie są dobre ani dla naszej skóry, ani dla środowiska. Wbrew pozorom, silne preparaty wcale nie zapewniają najlepszych efektów. W związku z tym warto wypróbować ekologiczne metody mycia, aby przekonać się, które z nich sprawdzą się najlepiej w naszym przypadku i dadzą najtrwalsze efekty. Jakie sposoby można przetestować?

1. Letnia woda

Mycie okien czystą, lekko ciepłą wodą to zdecydowanie najprostsza metoda. Temperatura cieczy nie jest przypadkowa – letnia woda nie wysycha tak szybko jak gorąca, dzięki czemu zdążymy wypolerować powierzchnię, nie narażając jej na powstanie smug. Aby uzyskać najlepszy efekt, należy myć szyby miękką bawełnianą szmatką lub ścierką z mikrofibry. Po każdym przetarciu trzeba ją dokładnie wypłukać, aby nie pozostawić brudnych zacieków. Resztki wody najlepiej zebrać gumową ściągaczką. Kluczowe jest także regularne wymienianie wody na czystą.

2. Woda z octem

Właściwości octu sprawiają, iż jest on jednym z najbardziej skutecznych środków w walce z zabrudzeniami. Znajdziemy go w większości naturalnych środków czyszczących, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie przygotować odpowiedni roztwór. W tym celu należy połączyć ze sobą 2 szklanki letniej wody, 2 szklanki octu oraz kilkanaście kropli płynnej gliceryny (do kupienia w aptekach) i przelać do butelki ze spryskiwaczem. Ocet rozpuści tłuszcz, kamień i rdzę, zaś gliceryna zapobiegnie osadzaniu się kurzu. Po spryskaniu szyby przygotowaną mieszanką, czyścimy całość miękką ściereczką z mikrofibry lub starą bawełnianą koszulką.

3. Woda z cytryną

To naturalna i w 100% ekologiczna mieszanka, która zapewni nam nie tylko czyste okna, ale również rozjaśni ramy i zapewni uczucie świeżości. Wszystko dzięki właściwościom cytryny, a konkretnie zawartego w niej kwasu. Aby przygotować roztwór, należy do około 2 litrów czystej, letniej wody wycisnąć sok z jednej cytryny. W tym przypadku również najlepiej sprawdzi się szmatka z mikrofibry. Do wycierania można użyć np. drugiej szmatki, bawełnianej koszulki, pieluchy tetrowej lub papierowych ręczników o wyższej gramaturze.

4. Woda i soda oczyszczona

Jest to zdecydowanie jeden z najbardziej skutecznych sposobów mycia ram okiennych, oczywiście białych i wykonanych z plastiku. W przypadku ram drewnianych, lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie sama woda. Do przygotowania mieszanki wystarczy około 250 ml wody i 5 łyżek sody oczyszczonej. Powierzchnię można myć gąbeczką, zwłaszcza jeśli znajdują się na niej spore zabrudzenia. Soda ma właściwości wybielające, dlatego po takim myciu nasze ramy będą naprawdę świetnie się prezentować.

Aby jeszcze bardziej ułatwić sobie mycie okien, warto zastosować się do kilku zasad. Po pierwsze, na czyszczenie nie wybierajmy słonecznego dnia, gdyż woda będzie znacznie szybciej parować pozostawiając smugi, a my nie nadążymy z ich usuwaniem. Zrezygnujmy z czynności również w czasie silnych przymrozków, gdyż w tym okresie szyba staje się bardziej wrażliwa na uszkodzenia. Mycie pójdzie znam zdecydowanie najlepiej w pochmurny, ale suchy dzień. Pamiętajmy o tym, aby najpierw dokładnie wyczyścić ramy, gdyż w odwrotnej kolejności, będziemy musieli raz jeszcze umyć krawędzie szyb. Na końcu warto zaznaczyć, iż nawet jeśli nie przepadamy za myciem okien, warto zmobilizować się do ich regularnego odświeżania, gdyż dzięki temu nie dopuścimy do nagromadzenia się zbyt dużej ilości brudu, na usunięcie którego trzeba będzie poświęcić więcej czasu.

Artykuł powstał dzięki współpracy firmy sprzątającej Floor Clean Service z Rokietnicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *