W kuchni i jadalni toczy się rodzinne życie. Tutaj przygotowujemy posiłki dla bliskich, wspólnie je spożywamy, a w wolnych chwilach lubimy posiedzieć w samotności, z kubkiem ulubionego napoju w ręku. W kuchni potrafimy spędzić naprawdę dużo czasu! Nic zatem dziwnego, że jej aranżacja, w tym oświetlenie, ma ogromne znaczenie. Jakie lampy wiszące sprawdzą się w kuchennym wnętrzu i oddzielnej lub przyległej jadalni? Na co warto postawić, by było nie tylko funkcjonalnie w przestrzeni, która jest sercem domu? Sprawdźmy!
Lampy wiszące – klasycznie i praktycznie
Wybór lamp wiszących to rozwiązanie bezpieczne, uniwersalne i sprawdzające się w każdym kuchennym i jadalnianym wnętrzu. Fakt, że rozwiązanie to nazywamy bezpiecznym, nie oznacza, że będzie nudno i nijako. Wręcz przeciwnie! Spójrzmy na ofertę sklepu https://lampy.it/ i przekonajmy się, że u sufitu może wisieć prawdziwe cudo oświetleniowe.
Oświetlenie wiszące jest niezwykle praktyczne. Lampy tego rodzaju bardzo dobrze rozświetlają całe wnętrze kuchenne, czyniąc je wygodnym w codziennym użytkowaniu. Tę samą rolę spełniają w jadalni. Nie ma znaczenia, czy kuchnia i jadalnia to jedna i dość niewielka przestrzeń, podzielona jedynie na strefy, czy też są to dwie oddzielne przestrzenie. Oświetlenie zwisające z sufitu doskonale spełni swoje funkcje.
Prosta lampa zamiast rozbudowanego żyrandola
W kuchni lepiej unikać rozbudowanych, rozłożystych i bogato zdobionych żyrandoli. Są niepraktyczne, bo przecież mamy do czynienia z pomieszczeniem, w którym panuje wyższy poziom wilgotności oraz łatwo o zabrudzenia, w tym tłuste opary, które chętnie osiadają nie tylko na blatach roboczych.
Co zatem wybrać? Pojedynczą lampę wiszącą, która jest prosta w konstrukcji. Szeroki i transparentny klosz pozwoli na równomierne rozprowadzenie światła. Nie martwmy się jednak o to, jak będzie się prezentować wyszukana aranżacja. Po pierwsze – nawet wystroje glamour, luksusowe i wyrafinowane potrzebują równowagi, dlatego nie muszą być uzupełniane o nadmiernie zdobione oświetlenie.
Po drugie – wybór wśród lamp jest na tyle duży, że nie ma problemu ze znalezieniem konstrukcji, która będzie praktyczna, łatwa do utrzymania w czystości, a do tego dekoracyjna i podkreślająca charakter wnętrza.
Lampy wiszące do jadalni
W jadalni – zarówno tej będącej wydzieloną strefą z kuchennego wnętrza, jak i oddzielnej przestrzeni, sprawdzą się pojedyncze lampy wiszące. Długa linka, geometryczny klosz oraz jasne światło, które pozwala dostrzegać detale, podkreślać estetykę podawanych potraw.
Tutaj klosze mogą być mniejsze, a źródła światła umieszczone nieco niżej, choć na tyle wysoko nad stołem, by nie przeszkadzały w porozumiewaniu się domowników. Ważne jest, aby oświetlać mniejsze fragmenty przestrzeni, ale dość wyraziście. Dzięki temu jest nie tylko komfortowo, lecz również tworzy się przytulna i przyjazna atmosfera, która sprzyja spożywaniu posiłków.
Liczba punktów oświetleniowych
W małej kuchni wystarczy jedna centralnie umieszczona lampa wisząca. W dużej i przestronnej można postawić na więcej punktów świetlnych, aby doświetlić wszystkie strefy. Z kolei w jadalni liczbę lamp zainstalowanych nad stołem uzależnimy głównie od jego kształtu.
Okrągłe i owalne stoły wymagają zwykle jednej lampy wiszącej. Nad podłużnym blatem lepiej się sprawdzi kilka lamp zamontowanych w równych odstępach.
Sprawmy, by kuchnia i jadalnia stały się przestrzeniami wygodnymi w codziennym użytkowaniu, a do tego klimatycznymi. Wybierając lampy wiszące z uwzględnieniem powyższych porad, nie będzie to zadanie trudne do wykonania.