Sucha zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych – poznaj możliwości

Suchą zabudową nazywa się rozwiązania stosowane w budownictwie wykorzystywane w procesie wykańczania wnętrz, których technologia montażu nie wymaga prac mokrych. Najczęściej używanym materiałem są płyty gipsowo-kartonowych, charakteryzujące się łatwym montażem i obróbką. Ich zastosowanie zdecydowanie przyspiesza prace budowlane.

Zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych

Obecnie takie płyty można spotkać praktycznie w każdym budynku. Ich uniwersalność pozwala na wykorzystanie w budynkach mieszkalnych, centrach handlowych i halach sportowych. Najczęściej służą one do wykonania ścian działowych, sufitów podwieszanych, zabudowy poddaszy i suchej podłogi.

Każda płyta gipsowo-kartonowa składa się z rdzenia wykonanego z gipsu a po obu jego stronach znajduje się okładzina z kartonu wielowarstwowego. Na rynku można spotkać płyty o różnych wymiarach. Dzięki tym różnicom znajdują one zastosowanie praktycznie podczas każdego, nawet najmniejszego remontu. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl.

Najpopularniejsze rozwiązania

Szeroki asortyment płyt służących do suchej zabudowy pozwala na taki dobór materiałów, który będzie odpowiadać wymaganiom przedstawionym w projekcie. Najpopularniejsze są cztery rodzaje płyt:

  • standardowe, które wykorzystuje się w pomieszczeniach, gdzie występuje wilgotność maksymalnie na poziomie 70%,
  • wodoodporne, zalecane do pomieszczeń o dużym stopniu zawilgocenia; polecane podczas remontu łazienki,
  • ognioodporne, znajdujące zastosowane w miejscach, gdzie wymagana jest ochrona przeciwpożarowa,
  • wodoodporne o właściwościach ognioodpornych, występujące jako połączenie płyt o zwiększonej odporności zarówno na wilgoć, jak i ogień.

Powszechna dostępność płyt i ich różnorodność powoduje, że użycie odpowiedniej płyty zależy głównie od rodzaju remontowanego pomieszczenia. Gdy kupujący nie jest pewny co do wybranego rodzaju, powinien poprosić o pomoc specjalistę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *