Często podczas wyboru odpowiedniego projektu domu w głowie mogą pojawić się wątpliwości dotyczące pomieszczeń – ich wielkości i funkcjonalności ułożenia względem siebie. Ciężko przecież określić, czy akurat w takiej jadalni będzie można łatwo się poruszać. Czy łazienka nie będzie za mała? Gdzie najlepiej żeby była – blisko wejścia do domu, aby goście mogli łatwo ją znaleźć, czy bliżej sypialni domowników? Postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące rozmiaru i położenia pokoi.
Wielkość pomieszczeń w projekcie domu jednorodzinnego
Podczas wyboru projektu domu ważne jest, aby zwrócić uwagę nie tylko na liczbę pomieszczeń, ale również na ich wielkość. Jest to istotna kwestia, aby zapewnić wszystkim domownikom komfort w trakcie mieszkania. Wielkość pomieszczeń jest uzależniona od możliwości finansowych oraz tych określonych przez metraż samej działki. Niezależnie jednak od tego jak duży dom ma się w planach wybudować, ważne jest, aby dla komfortu i funkcjonalności zachowywać pewne minimalne powierzchnie pomieszczeń. Salon w projekcie domu rodzinnego powinien mieć przynajmniej 20 m kw. Ostatnio popularne są projekty, w których jest on połączony z jadalnią i razem tworzą większą, otwartą przestrzeń. Wtedy powinno się na nią przeznaczyć minimum 25-30 m kw.
Najwygodniejszym salonem będzie ten, który będzie miał przynajmniej 360 cm szerokości. Jeśli inwestor planuje jadalnię jako osobne pomieszczenie zamknięte, musi mieć ona 12-15 m kw. Wszystko po to, aby domownicy i goście mogli swobodnie odsuwać krzesła od stołu oraz przechodzić za osobami już siedzącymi. Kuchnia o powierzchni 12-15 m kw. będzie odpowiednia, aby swobodnie się po niej przemieszczać. Przy funkcjonalnym ułożeniu blatów i pozostałych sprzętów możliwe będzie umieszczenie w niej także wyspy. Łazienki o wielkości minimum 7 m kw. będą najmniejszym, ale zarazem najbardziej komfortowym rozwiązaniem. Na WC, w którym znajduje się zazwyczaj toaleta i zlew, wystarczy 5 m kw. Sypialnie w domu jednorodzinnym powinny zajmować po około 10-12 m kw. Na sypialnię główną, w której musi zmieścić się łóżko małżeńskie proponuje się przeznaczyć przynajmniej 16 m kw.
Najlepsze położenie pokoi w projekcie domu jednorodzinnego
Położenie zarówno domu jak i pomieszczeń znajdujących się w jego wnętrzu najlepiej określić za pomocą stron świata. Dzięki takiemu zabiegowi wykorzystuje się wędrówkę słońca po niebie i maksymalnie wykorzystuje promienie słoneczne. Najważniejsze jest podzielenie domu na dwie strefy: dzienną i nocną. W pierwszej z nich spędza się większą część dnia, zalicza się do niej salon, kuchnia i jadalnia. Druga służy przeważnie do spania, w jej skład zaliczają się oczywiście sypialnie domowników, ale również te pomieszczenia, w których duża ilość promieni słonecznych nie jest aż tak potrzebna jak w strefie dziennej, np. łazienka, garaż i pomieszczenie gospodarcze. Podział na strefy dokonuje się ze względu na położenie po stronach budynku lub na całej kondygnacji w przypadku domów piętrowych.
W domach piętrowych zazwyczaj na strefę dzienną przeznacza się parter, a na nocną piętro. Podział ze względu na położenie pomieszczeń biorąc pod uwagę strony świata dokonuje się poprzez zastosowanie prostej reguły – południe jest dłużej oświetlone niż północ. To dlatego na południu znajduje się salon z jadalnią, na południowym wschodzie kuchnia, na północy wejście do domu, pomieszczenie gospodarcze i garaż, a na północnym wschodzie sypialnie domowników. Warto również zastanowić się nad rozmieszczeniem pomieszczeń względem siebie. Salon, jadalnia i kuchnia dobrze jest by były położone blisko siebie. WC dobrze sprawdza się blisko drzwi. Odwiedzający domowników goście nie muszą zwiedzać całego domu w celu znalezienia toalety. Klasyczna łazienka z prysznicem powinna znajdować się blisko sypialni domowników. Po wieczornej kąpieli nie trzeba bowiem dużo chodzić, by znaleźć się w łóżku. Pomieszczenie gospodarcze i schowek dobrze