Oświetlenie na balkonie i tarasie – na co warto postawić?

Balkon i taras stanowią nierzadko namiastkę ogrodu. Spotykamy je jednak nie tylko w nowo wybudowanych blokach, ale i w projektach domów. Aby przyjemnie spędzać tu czas, zadbać o bezpieczeństwo i komfort korzystania z tych przestrzeni, niezbędne jest dobrze dobrane oświetlenie. Jakie lampy sprawdzą się na balkonie i tarasie? Które modele sprawią, że miejsca te nabiorą charakteru, a odpoczynek będzie przebiegał w wyjątkowej atmosferze?

Klasyczne lampy zewnętrzne

Zaczynamy od klasycznych lamp zewnętrznych, czyli modeli wiszących, dostępnych np. w sklepie https://azzardo.com.pl/. Są uniwersalne, dlatego z powodzeniem można je zastosować zarówno na balkonie, jak i tarasie. Dostępność rozmaitych konstrukcji pod względem designu daje szansę na stworzenie unikalnej atmosfery. W końcu odpoczywamy i relaksujemy się nie tylko w salonie czy pokoju przeznaczonym do rozrywki, ale i właśnie na tarasach oraz balkonach.

Warto pamiętać o tym, że klasyka sprawdza się zawsze. Praktyczne i proste modele oświetlenia zewnętrznego pasują do szerokiej palety kolorów czy dekoracji, które zostały zastosowane na tarasie lub balkonie. Można również odświeżyć wygląd tych miejsc, stawiając na nowy kolor, zestaw mebli czy dodatków, bez konieczności każdorazowej zmiany oświetlenia. W końcu uniwersalne lampy mają to do siebie, że dopasowują się do stworzonego wystroju.

Lampki cotton balls

Subtelne światło bawełnianych lampek cotton balls doskonale pasuje do klimatycznych przestrzeni tarasowych i balkonowych. Są to lampki typowo dekoracyjne, które nie wymagają podłączenia do prądu. Dzięki temu można znaleźć dla nich właściwie dowolne miejsce. Pasują ustawione wokół ozdobnych doniczek, na parapetach, podwieszone niczym girlandy.

Jedyne o czym należy pamiętać, to fakt, że nie są one odporne na działanie czynników zewnętrznych, dlatego nie wolno ich narażać bezpośrednio na wilgoć, opady czy skrajne wahania temperatur. Sprawdzą się więc głównie na zabudowanych tarasach, ale i w oranżeriach.

Lampy zewnętrzne ścienne

Wśród lamp zewnętrznych ściennych znajdujemy głównie minimalistyczne i proste oświetlenie LED-owe. Doskonale nadaje się ono do zastosowania na tarasach i balkonach. Jest energooszczędne, trwałe, nie zajmuje zbędnie miejsca, za to oferuje możliwość zadecydowania o tym, w jaki sposób ma być oświetlona wybrana przestrzeń.

Tego typu konstrukcje są dość proste i subtelne w swojej estetyce. Skupiamy się na świetle, które zapewniają, na bezpieczeństwie użytkowania oraz podniesieniu komfortu korzystania z przestrzeni zewnętrznych. O tym, ile takich lamp zagości na tarasie lub balkonie, zadecyduje m.in. przestronność tego miejsca.

O czym należy pamiętać?

Niezależnie od tego, jak bardzo balkon bądź taras są osłonięte lub odsłonięte, to wciąż miejsca narażone w dużym stopniu na działanie czynników zewnętrznych. Nietrudno o wilgoć, opady, wysokie czy niskie temperatury, napływ zanieczyszczeń. Wszystko to ma ogromne znaczenie dla użytkowania oświetlenia.

Należy zatem wybierać lampy o wysokim stopniu IP, czyli ochrony przed dostępem wilgoci, zanieczyszczeń oraz zalaniem. Im bardziej oświetlenie pozostaje nieosłonięte, tym wyższy parametr IP musi zaoferować.

Pamiętajmy również o tym, że choć tarasy i balkony służą nam do odpoczynku, to jednak nie ma co przesadzać z dekoracjami. Lepiej postawić na proste, ale estetyczne i eleganckie punkty świetlne, których światło będzie grało główną rolę. Ponadto trzeba uwzględnić wystrój pomieszczenia przyległego, bo w końcu mamy do czynienia z przestrzeniami stanowiącymi część budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *