Jonizacja powietrza – na czym polega i co daje?

Nowoczesne technologie coraz częściej trafiają do domów prywatnych, zwiększając komfort użytkowników przestrzeni oraz poprawiając bezpieczeństwo w danym miejscu. Jednym z ciekawszych rozwiązań, cieszących się obecnie olbrzymią popularnością, jest jonizator powietrza. Czy rzeczywiście taki produkt może się okazać przydatny? Kiedy najlepiej z niego korzystać i dla kogo jest on szczególnie wskazany? O tym napiszemy w dalszej części tekstu.

Jonizator powietrza – co to takiego?

Do poprawy jakości powietrza w domowych wnętrzach służą przede wszystkim oczyszczacze. Czy zatem jonizatory są również potrzebne? Oprócz standardowych pyłów i zanieczyszczeń w domowym powietrzu unoszą się także jony dodatnie, emitowane przez wszelkie urządzenia elektryczne, z których każdego dnia korzystamy.

Zadaniem domowego jonizatora jest ograniczenie ich liczby i wzbogacenie powietrza o jony ujemne, bardziej korzystne dla człowieka. W przyrodzie wyższe stężenie jonów ujemnych jest zjawiskiem naturalnym, szczególnie nasilonym po burzy. W takich warunkach lepiej się oddycha i poprawia się ogólne samopoczucie.

Coraz więcej osób pragnie uzyskać ten efekt również w domowych wnętrzach i dlatego sięga po odpowiednie urządzenia. Jonizatory często łączy się z nowoczesnymi oczyszczaczami powietrza. Dzięki takiemu jednemu produktowi można zatem kompleksowo zadbać o jakość powietrza we wnętrzach. Tego typu modele można znaleźć w sklepie https://econovli.pl/.

Do czego prowadzą jony dodatnie w mieszkaniu?

Nadmiar jonów dodatnich (nazywanych nawet elektrosmogiem) w powietrzu potrafi mieć negatywny wpływ na ludzkie zdrowie. Przede wszystkim powietrzne naładowane dodatnio mocniej przyciąga kurz i prowadzi do rozwoju roztoczy, mocno podrażniających górne drogi oddechowe. Bywa to bardzo problematyczne zwłaszcza dla osób z alergiami wziewnymi, dzieci i ludzi starszych.

Jony dodatnie potrafią być przyczyną wielu nieprzyjemnych dolegliwości, w tym zwłaszcza:

  • uczucia suchości w gardle,
  • kaszlu,
  • kataru, zatkanych zatok,
  • problemów ze snem,
  • osłabienia, zmęczenia, problemów z koncentracją,
  • podrażnienia i wysuszenia oczu.

Dodatkowo, jony dodatnie przyciągają także drobnoustroje, w tym zwłaszcza wirusy, bakterie i grzyby, które także bywają powodem wielu dolegliwości zdrowotnych.

Warto zatem zadbać o zachowanie niskiego poziomu jonów dodatnich w pomieszczeniach. Można do tego wykorzystać nowoczesne jonizatory.

Jak wyłapać elektrosmog, czyli do czego służy jonizator powietrza?

Do poprawy jonizacji powietrza przydaje się dobrej klasy jonizator. Na rynku występują dwa rodzaje urządzeń, korzystających z diametralnie różnych technologii.

Najpopularniejszym rozwiązaniem są jonizatory klasyczne (ostrzowe), które wytwarzają jony ujemne przy pomocy wysokiego napięcia. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać o tym, że wraz z jonami do powietrza dostają się też tlenki azotu i ozon, które w zbyt dużym stężeniu nie są zbyt korzystne dla organizmu.

Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem są jonizatory termoemisyjne, w których uwolnienie jonów ujemnych do powietrza następuje dzięki rozgrzaniu metalu. Nie dochodzi w nim również do ubocznego wytwarzania niekorzystnych substancji, dostających się do atmosfery. Jest on zatem uznawany za rozwiązanie bezpieczniejsze i zdrowsze.

Jonizacja powietrza w mieszkaniu – co zrobić, by poprawić jakość powietrza?

Dla zdrowia własnego i najbliższych warto zadbać o to, by we wnętrzu zachować optymalne stężenie jonów ujemny, co przekłada się na lepsze samopoczucie oraz ograniczenie występowania objawów alergii.

Jak zmniejszyć stężenie jonów dodatnich w domowych wnętrzach? Można uzyskać taki efekt w zupełnie naturalny sposób, ustawiając we wnętrzach rośliny (w tym przede wszystkim paprocie), a także dekoracje i elementy wyposażenia z bloków solnych (np. lampki i świeczniki).

Jeśli jednak takie metody nie wystarczą, warto sięgnąć po praktyczne jonizatory, które szybko i skutecznie uporają się z nadmiarem jonów dodatnich, a tym samym zdecydowanie poprawią warunki w domowych wnętrzach.

Duże znaczenie ma to w pomieszczeniach, z których na co dzień korzystają małe dzieci i osoby starsze, szczególnie narażone na dolegliwości ze strony układu oddechowego, wywoływane przez nadmiar jonów dodatnich w powietrzu. Zdecydowanie warto zatem zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo domowników, sięgając po sprawdzone rozwiązania, w tym jonizatory termoemisyjne, połączone z praktycznymi oczyszczaczami powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *