Drzewa oliwne pojawiły się już kilka tysięcy lat temu. Ten, kto bacznie śledzi historię, pamięta je z mitologii greckiej, rzymskiej, a także kojarzy ogromne drzewa oliwne w Jerozolimie, pod którymi modlił się Chrystus. Mimo swojej długiej historii, drzewa oliwne do dziś cieszą się mnóstwem sympatyków. Ich owoce są na tyle uniwersalne, że można przyporządkować im wiele funkcji.
Sprawdzają się zarówno w kuchni, jako oliwa lub dodatek do sałatek, a także posiadają w składzie drogocenne właściwości upiększające dla skóry. Więcej zastosowań tego drzewka i jego owoców można znaleźć w https://kwiaciarnia-piwonia.pl/. Drzewa oliwne naturalnie występują w ciepłych, słonecznych krajach, np. w Basenie Morza Śródziemnego, a także w Afryce, lecz nie wyklucza to uprawy tej rośliny w naszym domu. Wystarczy zapewnić im odpowiednie warunki wskazane poniżej.
Wymagania co do uprawy drzewka
W naturalnych warunkach oliwka rośnie na kamienistej, mało żyznej ziemi. Nie wymaga ona dużej ilości wody, więc częste podlewanie drzewka nie sprawdzi się także w domu. Małe sadzonki należy umieścić w dość dużej, przestrzennej donicy, by zapewnić swobodne rozrastanie się korzeni. Na jej dnie należy wysypać grubą warstwę kamieni, by zapewnić drenaż zbierający nadmiar wody. Ważne jest, by ziemia miała neutralne PH, czyli 6-7. Drzewko oliwkowe jest bardzo wymagające również co do ilości promieni słonecznych – potrzebuje ich całkiem sporo, dlatego warto umiejscowić swoją roślinę w domu od strony południowej, a w lato zabierać ją do ogrodu lub na taras.
Jak pielęgnować drzewko oliwkowe?
Drzewko oliwkowe nie jest wymagające w pielęgnacji. Najważniejsze to zapewnić mu odpowiednio intensywne nasłonecznienie i oszczędną ilość wody. Lepiej podlewać drzewko częściej, ale w mniejszych ilościach, niż przelać całą roślinę raz na jakiś czas. By uniknąć szkodników, w okresie zimowym, należy nawilżać listki drzewka i nie pozostawiać go przy kaloryferze. Raz w tygodniu, w okresie wiosennym natomiast, warto nawozić roślinę naturalnym nawozem, co przyspieszy jej wzrost. W tym czasie także, należy przycinać młode pędy oliwki, by szybciej się ona rozrastała. Drzewko oliwkowe jest także idealną rośliną do wykreowania domowego bonsai.
Zimowanie oliwek
Oliwki na zimę powinniśmy zabierać ze sobą do pomieszczenia. Nie są to drzewka odporne na duże mrozy, dlatego przetrwają na zewnątrz tylko temperatury do około -5C. Delikatny przymrozek poprawia nawet proces kwitnienia rośliny, dlatego jesienią warto zabezpieczyć korzenie i owinąć doniczkę, np. folią bąbelkową lub workiem jutowym, co zabezpieczy je przed zamarznięciem, jednocześnie pomoże podczas wiosennego rozkwitania. Ważne, by niższe temperatury, w których przebywa drzewko, utrzymywały się maksymalnie przez 2 lub 3 miesiące, a potem z powrotem powracały do cieplejszych warunków.