Jakie wymagania powinny spełniać podesty robocze?

Podesty robocze to znana i lubiana alternatywa dla drabin. Oczywiście ich przydatność jest zależna od wielu czynników, jednak obecnie trudno wyobrazić sobie pracę bez dostępu do tej przydatnej konstrukcji. Jakie wymagania powinny spełniać podesty robocze? Dowiecie się tego z naszego artykułu! Pierwsze co powinniśmy sprawdzić w takich wypadkach, to oczywiście co mówią na ten temat przepisy BHP?

BHP o podwyższeniach

Pierwsze co powinniśmy sprawdzić w takich wypadkach, to oczywiście obowązujące przepisy BHP. Większość z nich zbiorczo traktuje podesty i każde inne podwyższenie służące do pracy. Mowa między innymi o tym, że konstrukcja nie może wymagać od pracownika wychylania się poza obręb powierzchni roboczej. Oprócz tego podesty robocze muszą być stabilne, a trwałość konstrukcji powinna być dostosowana do obciążeń, którym będzie poddawana. Nie są to wymagania specjalnie zaskakujące — można by wręcz powiedzieć, że są intuicyjne. Przecież oczywistością jest to, że chcemy pracować na sprzęcie dobranym do naszego zadania.

BHP a podesty robocze

Oprócz przepisów ogólnych BHP przewiduje też takie przeznaczone specjalnie dla podestów. Powierzchnia robocza naszego podestu powinna być odpowiednia nie tylko dla samego pracownika, ale również dla jego narzędzi. Jest to rzecz warta uwagi, gdyż czasami nie bierzemy pod uwagę narzędzi, które będziemy musieli mieć przy sobie. O czym jeszcze mówią przepisy BHP? Powierzchnia powinna być nie tylko idealnie pozioma, ale i równa. Warto także zastosować jakiś rodzaj zabezpieczenia antypoślizgowego. I ostatnia istotna rzecz to kwestia oznaczeń. Nasz podest powinien mieć w widocznym miejscu wszelkie potrzebne informacje dotyczące jego wymiarów i udźwigu. Ułatwi to ocenę sytuacji przy ewentualnych wątpliwościach.

Tyle o podestach roboczych mówi BHP. Oprócz tego przy wyborze podestu roboczego powinniśmy szukać po prostu produktu dobrze wykonanego. Wysokiej jakości materiały, solidne łączenie i sprawdzony projekt. Szukając tych cech, powinniśmy zawsze być zadowoleni z naszego wyboru. Koniec, końców najważniejsze jest przecież bezpieczeństwo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *