Jak zaprojektować poddasze użytkowe?

Zagospodarowanie poddasza użytkowego to zadanie wymagające nieszablonowego myślenia. Inwestor musi wziąć pod uwagę skosy, wysokość ścianek kolankowych, usytuowanie pionów kanalizacyjnych oraz położenie schodów i kominów. Równie istotną kwestią jest zapoznanie się z konstrukcją dachu i sprawdzenie rozmieszczenie słupów oraz siatki krokwi. Sprawdź, jak w praktyce podejść do kwestii aranżacji poddasza użytkowego i na co zwracać szczególną uwagę podczas projektowania.

Projekt poddasza użytkowego – od czego zacząć?

Pierwszym etapem urządzania poddasza jest zaznaczenie miejsca, w którym wysokość między posadzką a sufitem wynosi nie mniej niż 190 cm. Taka wysokość jest optymalna do poprowadzenia szlaków komunikacyjnych i zaaranżowania przestrzeni do spędzania czasu. Aby zachować maksymalną funkcjonalność wnętrza, warto pozostawić przestrzeń otwartą i zadbać o jej optymalne doświetlenie.

Kolejnym etapem jest zaplanowanie poszczególnych stref oraz wstępne wyznaczanie miejsc na okna dachowe i lukarny. Jeżeli chcesz uniknąć chaosu, postaw na minimalistyczny wystrój i pozwól, aby skosy i słupy stanowiły najważniejsze elementy dekoracyjne.

Częstym błędem popełnianym przez niedoświadczonych projektantów jest stosowanie dużej ilości drewna. Niestety, mimo że naturalne materiały są bardzo klimatyczne, mogą powodować optyczne zmniejszenie wnętrza.

Więcej informacji o właściwym projektowaniu poddaszy użytkowych znajduje się na stronie: https://www.siniat.pl/pl-pl/projekty/strefa-eksperta/87572/projektowanie-poddaszy-uzytkowych-w-budownictwie-mieszkaniowym/.

Oświetlenie poddasza użytkowego – nie zapomnij o tych kwestiach!

Kluczem do stworzenia poddasza użytkowego jest odpowiednie doświetlenie. Zgodnie z przepisami prawa okna dachowe powinny zajmować co najmniej 1:8 powierzchni podłogi (w przypadku pomieszczeń gospodarczych — 1:12). Odpowiednio dobrane okna dachowe sprawią, że przebywanie na poddaszu będzie w pełni komfortowe. Zadbaj o swoją wygodę i zapewnij sobie dodatkowe pomieszczenie, które będziesz mógł zaadaptować w dowolny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *