Jak dbać o zadaszenia tarasowe?

Zadaszenia tarasowe to istotne elementy przydomowych ogrodów, które bezsprzecznie podnoszą komfort jego użytkowania. Właściwie dobrane zadaszenie tarasowe pozwala na korzystanie z tego miejsca w nawet w niekoniecznie sprzyjających warunkach pogodowych i okolicznościach. Ich trwałość zależy przede wszystkim poświęcenia czasu na zadbanie o ich stan.

Zadaszenia tarasowe — jaki materiał konstrukcji jest najlepszym wyborem?

Na zadaszenie tarasu składają się dwie główne części: konstrukcja, a więc stelaż oraz pokrycie zadaszenia. Wybierając konkretne zadaszenie tarasu, trzeba od razu rozpatrzyć jego późniejszą konserwację, zarówno poszycia, jak i części konstrukcyjnych.

Dla przykładu aluminium nie wymaga specjalnej konserwacji. Ewentualnie można usunąć zabrudzenia poprzez wytarcie mokrą szmatką z dodatkiem uniwersalnych środków czystości.

Drewno jest bardzo popularnym i mile widziany m materiałem w otoczeniu domu. Często pojawia się jako tworzywo, z którego powstaje przydomowa architektura ogrodowa, huśtawka w ogrodzie czy też domek na narzędzia. Ten materiał również wymaga odpowiedniego zaimpregnowania odpowiednimi środkami, takimi jak na przykład bejca lub impregnat. W miarę upływu czasu zaleca się sprawdzić stan drewnianej części zadaszenia, doczyścić papierem ściernym miejsca, które tego wymagają, powtórzyć impregnację całej konstrukcji oraz naprawić ewentualne usterki.

Metal podobnie jak drewno, cały czas jest bardzo popularnym materiałem zadaszenia tarasowego. Jednak jest on narażony na działanie czynników atmosferycznych, zwłaszcza deszczu, który sprawia, że może on korodować. W związku z powyższym jego pielęgnacja na koniec sezonu jest wręcz wskazana. W przypadku miejsc bardziej narażonych na korozję zaleca się przeczyścić je aż do warstwy metalu, a kolejno pokryć oraz zabezpieczyć właściwym środkiem antykorozyjnym lub farbą.

Jak dbać o pokrycie zadaszenia tarasowego?

Rodzaj materiału wybranego zadaszenia to czynnik, który dominuje zarówno pod względem właściwości, jak i sposobie jego konserwacji. Właściwie dobrany sposób pielęgnacji konkretnego zadaszenia umożliwia dłuższe korzystanie z jego udogodnień. Najczęściej spotykane zadaszenia tarasowe wykonane są z:

  • Blachy, blachodachówki, dachówki ceramicznej, gontu bitumicznego, gontu tradycyjnego — konserwacja zadaszenia z materiałem pokrycia tego rodzaju polega na ewentualnej wymianie uszkodzonego lub brakującego elementu. W przypadku blachodachówki, lub blachy można wykonać tradycyjną konserwację, podobnie jak to się robi z częściami metalowymi.
  • Szkło — w zależności od potrzeb, podstawowa pielęgnacja polega na umyciu szklanego pokrycia oraz usunięcia omszałego nalotu. Takie czynności można przeprowadzić przy użyciu podstawowych środków utrzymania czystości.
  • Pleksi — konserwacja takiego zadaszenie polega przede wszystkim na sprawdzeniu stanu materiału pokrycia.
  • Tkaniny — pielęgnacja takiego materiału opiera się na naprawie ewentualnych usterek lub uszkodzeń oraz usunięciu zabrudzeń. Ze względu na dość spore rozmiary tkaniny niejednokrotnie lepszym wyborem jest skorzystanie z usług pralni.
  • Poliwęglan komorowy / lity — pielęgnacja polega przede wszystkim na usunięciu zabrudzenia z powierzchni pokrycia przy użyciu mokrej szmatki z dodatkiem uniwersalnych detergentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *