Jak wygląda recykling w innych krajach?

Każda osoba, która jest świadoma tego jak ważną kwestią jest ochrona środowiska, zna pojęcie recyklingu. Polega on na ponownym przetworzeniu surowców, co przekłada się zarówno na ograniczenie ilości odpadów, jak i zmniejszenie zużycia naturalnych zasobów. Ta metoda cieszy się sporą popularnością na całym świecie, jednak w zależności od kraju, można mówić o mniejszym lub większym zaangażowaniu. Polska niestety nie znajduje się na zbyt wysokiej pozycji w zestawieniu państw prowadzących w recyklingu. Jak wygląda wywóz odpadów w innych krajach?

Recykling w Europie

Na naszym kontynencie najlepsze wyniki w kwestii recyklingu osiągają państwa skandynawskie – Szwecja i Dania oraz Niemcy. Cały proces jest u nich na tyle zaawansowany, że na wysypiska trafia mniej niż 10% śmieci. Warto jednak wspomnieć o wyniku Szwecji, będącej niekwestionowanym światowym liderem. Wywóz odpadów na wysypiska to najrzadziej spotykane rozwiązanie. W tym kraju trafia na nie mniej niż 1% śmieci pochodzących od mieszkańców. Co dzieje się z resztą? Są poddawane recyklingowi. Wynika to z faktu, iż Szwedzi chętnie i bardzo skrupulatnie segregują śmieci. Te następnie trafiają do specjalnych pojemników lub są przewożone na stacje recyklingu, których jest sporo w całym kraju.

Recykling w Stanach Zjednoczonych

Recykling zdecydowanie nie jest najmocniejszą stroną mieszkańców USA. Większość odpadów jest sprzedawana Chińczykom. Mowa tu m.in. o elektronice, plastiku oraz papierze. W ten sposób zarabiają na całym procesie. Ciekawe pomysły związane z ochroną środowiska to raczej domena prywatnych osób, które wyszukują oryginalne sposoby na poradzenie sobie ze śmieciami. Niestety przeciętny Amerykanin nie wie zbyt wiele o idei zero waste. Króluje konsumpcjonizm, którego skutkiem jest marnowanie żywności. W kwestii recyklingu nie są również tak dokładni jak np. mieszkańcy Skandynawii i do kosza bardzo często trafiają zbiorczo wszystkie rzeczy nadające się do ponownego przetworzenia, bez rozdzielenia na poszczególne tworzywa.

Recykling w Azji

Azja jest bardzo zróżnicowanym regionem i recykling wygląda zupełnie inaczej w państwach wysoko rozwiniętych, takich jak Japonia czy Tajwan w porównaniu do Indonezji lub Kambodży. Warto wspomnieć o samych Chinach, które jak zostało już wspomniane, importują śmieci. Te następnie trafiają do elektrociepłowni. Odpady, z których można pozyskać metal i inne elementy są wykorzystywane do produkcji elektroniki. Podobnie jest w innych wysoko rozwiniętych państwach. Region Azji Południowo-Wschodniej niestety kuleje w kwestii recyklingu. System jest niewydolny, a większość śmieci trafia do wody.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Usuń Gruz – wywóz śmieci Poznań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *