Każda osoba, która jest świadoma tego jak ważną kwestią jest ochrona środowiska, zna pojęcie recyklingu. Polega on na ponownym przetworzeniu surowców, co przekłada się zarówno na ograniczenie ilości odpadów, jak i zmniejszenie zużycia naturalnych zasobów. Ta metoda cieszy się sporą popularnością na całym świecie, jednak w zależności od kraju, można mówić o mniejszym lub większym zaangażowaniu. Polska niestety nie znajduje się na zbyt wysokiej pozycji w zestawieniu państw prowadzących w recyklingu. Jak wygląda wywóz odpadów w innych krajach?
Recykling w Europie
Na naszym kontynencie najlepsze wyniki w kwestii recyklingu osiągają państwa skandynawskie – Szwecja i Dania oraz Niemcy. Cały proces jest u nich na tyle zaawansowany, że na wysypiska trafia mniej niż 10% śmieci. Warto jednak wspomnieć o wyniku Szwecji, będącej niekwestionowanym światowym liderem. Wywóz odpadów na wysypiska to najrzadziej spotykane rozwiązanie. W tym kraju trafia na nie mniej niż 1% śmieci pochodzących od mieszkańców. Co dzieje się z resztą? Są poddawane recyklingowi. Wynika to z faktu, iż Szwedzi chętnie i bardzo skrupulatnie segregują śmieci. Te następnie trafiają do specjalnych pojemników lub są przewożone na stacje recyklingu, których jest sporo w całym kraju.
Recykling w Stanach Zjednoczonych
Recykling zdecydowanie nie jest najmocniejszą stroną mieszkańców USA. Większość odpadów jest sprzedawana Chińczykom. Mowa tu m.in. o elektronice, plastiku oraz papierze. W ten sposób zarabiają na całym procesie. Ciekawe pomysły związane z ochroną środowiska to raczej domena prywatnych osób, które wyszukują oryginalne sposoby na poradzenie sobie ze śmieciami. Niestety przeciętny Amerykanin nie wie zbyt wiele o idei zero waste. Króluje konsumpcjonizm, którego skutkiem jest marnowanie żywności. W kwestii recyklingu nie są również tak dokładni jak np. mieszkańcy Skandynawii i do kosza bardzo często trafiają zbiorczo wszystkie rzeczy nadające się do ponownego przetworzenia, bez rozdzielenia na poszczególne tworzywa.
Recykling w Azji
Azja jest bardzo zróżnicowanym regionem i recykling wygląda zupełnie inaczej w państwach wysoko rozwiniętych, takich jak Japonia czy Tajwan w porównaniu do Indonezji lub Kambodży. Warto wspomnieć o samych Chinach, które jak zostało już wspomniane, importują śmieci. Te następnie trafiają do elektrociepłowni. Odpady, z których można pozyskać metal i inne elementy są wykorzystywane do produkcji elektroniki. Podobnie jest w innych wysoko rozwiniętych państwach. Region Azji Południowo-Wschodniej niestety kuleje w kwestii recyklingu. System jest niewydolny, a większość śmieci trafia do wody.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Usuń Gruz – wywóz śmieci Poznań.