Przeprowadzenie szczegółowych badań geotechnicznych to jeden z wielu etapów budowy. Pozwala on ustalić właściwości gruntu i tak dopasować wykorzystywane podczas prac technologie, aby gotowy obiekt był stabilny. Kwestiami tymi zajmuje się obsługa geotechniczna budowy. Za co jeszcze odpowiadają specjaliści? Czym charakteryzuje się nadzór geotechniczny?
Obsługa geotechniczna budowy – czym się zajmuje?
Nadzór geotechniczny ma za zadanie ustalić, czy na danym gruncie można w ogóle postawić obiekt, a jeśli tak, to czy konieczne jest zastosowanie specjalnych technologii i metod, aby zagwarantować odpowiednią jakość podłoża i stabilność budynku. Obsługa geotechniczna zajmie się nie tylko przeprowadzeniem niezbędnych prac, ale również będzie czuwać nad prawidłowym przebiegiem poszczególnych etapów.
Żeby ocenić grunt, specjaliści od nadzoru geotechnicznego wykonują na działce określoną liczbę wierceń. To podstawowa metoda badania jakości podłoża. Pozwala ona dotrzeć do głęboko położonych warstw i określić jego właściwości, takie jak spoistość. W celach diagnostycznych obsługa geotechniczna pobiera też próbki ziemi oraz wód gruntowych. W głąb gruntów niespoistych można też wprowadzić sondy, które zbadają gęstość podłoża.
Dzięki badaniom geotechnicznym możliwe jest odpowiednie zaprojektowanie budynku, który ma stanąć na działce. W dokumentacji specjaliści przekazują też zalecenia co do technologii, które powinny być użyte przy budowie obiektu. W protokole znajdować mogą się też wskazania, jak dostosować grunt, aby spełniał on wymogi posadowienia danego obiektu.
Obsługa geotechniczna obejmuje jednak znacznie więcej. Specjaliści potwierdzają prawidłowość wykonania wykopów fundamentowych, badają podłoże gruntowe pod posadzkami czy też kontrolują zagęszczenie gruntu w czasie trwania prac budowlanych. W efekcie dbają o to, aby już gotowy budynek był stabilny i bezpieczny w użytku. Dlatego nadzór geotechniczny nad budową warto powierzyć specjalistom.