Co to są bindry drewniane?

Solidny i bezpieczny dach zależy od dobrze wykonanej konstrukcji dachowej. Wiązary drewniane są bardzo ważnym elementem wykończenia wewnętrznego dachu. Są nowoczesną konstrukcją dachową, pozwalającą na uniwersalne zastosowania. Bindry drewniane są odpowiednie do tworzenia szkieletu dachu każdego budynku. Ważne jest, by rozpiętość dachu wynosiła do 30 metrów, wtedy technologię wiązarów drewnianych można wykorzystać dla dachów rozłożystych i bardziej efektownych.

Czym są bindry drewniane?

Bindry drewniane określane są także jako wiązary kratowe, kratownice, dźwigary lub wiązary drewniane i tworzą więźbę dachową, która powstaje z kilku lub kilkunastu desek z drewna sosnowego lub świerkowego wysokiej klasy. Materiał jest zaimpregnowany i zabezpiecza drewno przed czynnikami biologicznymi i ogniem. Składają się na nią trójkąty z pasów górnych i dolnych, krzyżulców i słupków ze struganych desek, które połączone są nakładkami ze sklejki wodoodpornej albo płytek stalowych perforowanych. Poszczególne elementy wiązarów drewnianych łączą się w węzłach. Duże bindry drewniane montuje się za pomocą dźwigu. Technologia wykorzystana przy budowie dachów za pomocą bindrów drewnianych zapewnia większą odporność na zewnętrzne czynniki atmosferyczne, jak wiatr czy zalegający zimą na dachu śnieg – który w czasie roztopów zwiększa masę.

Jak powstają wiązary drewniane?

Aby wiązary dachowe wykorzystywane do więźby domów jednorodzinnych były bezpieczne, produkuje się je z zastosowaniem zaawansowanej trójwymiarowej technologii przycinania i wygładzania otworów. Gotowe prefabrykaty posiadają otwory i wgłębienia pozwalające na ich bezpieczne łączenie.

Jaki rodzaj dachu będzie najlepszy do zastosowania wiązarów drewnianych?

Solidnie połączone bale i deski tworzą wytrzymałą konstrukcję dachową. Są bardzo lekkie i można je stosować do budowy wszystkich rodzajów dachów, jednak najlepiej zachowują się w budynkach, które nie mają zaplanowanego użytkowego poddasza – posiadają dach prosty, jedno- lub dwuspadowy. Koszt robocizny wzrasta przy zastosowaniu bindrów drewnianych w dachach wielopołaciowych i dachach czterospadowych – zależne jest to od rodzaju kratownic i naroży, zastosowanych elementów oraz wielości rodzajów wiązarów. Nie każdy cieśla posiada także odpowiednie umiejętności do wykorzystywania bindrów drewnianych w dachach o skomplikowanej formie.

Dlaczego warto stosować bindry drewniane?

Przede wszystkim, jest to nie tylko najtańsze, ale i najprostsze rozwiązanie do wykonania konstrukcji nośnej dachu – można kupić gotowe, zaprojektowane do wymiaru bindry drewniane, można je wykonywać bezpośrednio na budowie. Montaż wiązarów drewnianych jest szybki i wygodny, co znacząco ułatwia prace. Wiązary dachowe opierają się tylko na ścianach zewnętrznych budynku, co ogranicza punkty podporu i pozwala na zmiany układu domu czy jego podział wnętrz. Co ważne w nowoczesnym i inteligentnym podejściu do budowy domów jednorodzinnych – przy wykorzystaniu bindry drewnianej jej konstrukcję można użyć do płynnego rozprowadzenia kanałów od rekuperatora, klimatyzacji czy ogrzewania. Oszczędność finansowa polega na tym, że stawiając bindry drewniane, jednocześnie powstaje strop nad najwyższą kondygnacją budynku. Są lekkie, przez co nie obciążają struktury budynku i zapewniają pomieszczeniom wyższy komfort akustyczny i cieplny przy minimalnym zużyciu materiałów wykończeniowych.

Bindry drewniane wykorzystywane są nie tylko w budownictwie jednorodzinnym. Z powodzeniem można je stosować przy stawianiu konstrukcji przemysłowych, rolniczych, usługowych i sportowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *