Małe, pożyteczne i często bez schronienia – mowa oczywiście o ptakach, które dla naszego środowiska robią wiele dobrego, a w naszym kraju występują coraz rzadziej. Dlaczego?
Małe, pożyteczne i często bez schronienia – mowa oczywiście o ptakach, które dla naszego środowiska robią wiele dobrego, a w naszym kraju występują coraz rzadziej. Dlaczego? Przede wszystkim wynika to z coraz to nowocześniejszej infrastruktury oraz materiałów wykorzystywanych podczas budowy. Jeśli więc istnieje tylko taka możliwość – posiadasz ogród czy działkę warto zamontować budki lęgowe dla ptaków oraz karmnik. W ten sposób ptaki będą miały schronienie oraz bezpieczne miejsce do wylęgu i z pewnością odwdzięczą się za pomoc np. w formie walki ze szkodnikami w ogrodzie i nie tylko.
Odpowiedni typ budki lęgowej dopasowany do gatunku ptaków
Przed przystąpieniem do zakupu budki lęgowej warto wiedzieć, że jej typ musi być dopasowany do konkretnego gatunku. W ten sposób inne, większe bądź silniejsze ptaki nie będą miały możliwości, by dostać się do środka i przejąć schronienie.
Skąd mieć pewność, jakie ptaki występują w okolicy? W tym celu wystarczy poobserwować teren wokół domu, działkę bądź ogród i zaobserwować gatunek ptaków. Przykładowo jeśli w okolicy przeważają Wróble, Sikorki czy Mazurki to świetnie sprawdzi się budka lęgowa typ A. Jej otwór wlotowy jest na tyle duży, aby te małe ptaki bez problemu wleciały do wewnątrz, a jednocześnie na tyle mały, aby większe ptaki dostały się do środka.
Z kolei przykładowo budka lęgowa typ P została stworzona specjalnie z myślą o Kopciuszkach, ale i dla Kosa, Muchołówki szarej, Rudzika czy Pliszki siwej. Od pozostałych budek różni się przede wszystkim otworem wlotowym, który jest w prostokątnym kształcie.
Karmnik dla ptaków do ogrodu i nie tylko
Ptaki szczególnie w okresie jesienno-zimowym, ale i ze względu na coraz mniejsze złoża zbóż i ogólnie mniejszy rozwój rolnictwa mają problem ze znalezieniem pożywienia. Dlatego też jeśli tylko jest możliwość warto im pomóc wieszając w ogrodzie bądź na działce karmnik. Wybór jest ogromny, nawet jeśli w ogrodzie nie ma odpowiedniego miejsca, by powiesić karmnik dostępne są również do położenia, np. na pniu drzewa lub innym, stabilnym miejscu. Świetnym rozwiązaniem dla rodziców bądź dziadków jest karmnik do samodzielnego montażu, który można złożyć wraz z dziećmi lub wnukami, a następnie powiesić na zewnątrz. Dla dzieci to ogromna frajda, lekcja, że warto pomagać zwierzętom oraz sposób na wspólne spędzanie czasu w gronie najbliższych.
Na co zwracać uwagę wieszając budki lęgowe lub karmniki dla ptaków?
Wieszając czy to budki lęgowe dla ptaków czy karmnik musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na miejsce. Co ważne, w pobliżu budki lub karmnika nie powinny znajdować się gałęzie, podpory czy inne elementy, które mogłyby pomóc dostać się do budki drapieżnikom – kotom, czy kunom.
Budki lęgowe dla ptaków możemy wieszać zarówno na drzewach, jak i ścianach budynków. Z kolei karmnik najlepiej jest zawiesić na najdłuższej i wysokiej gałęzi opuszczając lekko w dół. Ważne, by w promieniu około 3 metrów nie było bezpośredniego dostępu do budki.
Dzięki temu ptaki będą miały swobodny dostęp do budki lub karmnika, a drapieżniki nie dostaną się do wewnątrz.