Styl retro jest ukłonem w kierunku klasyki. Inspirowany projektami wnętrzarskimi lat 50., 60. ubiegłego stulecia oraz art deco. Żywe kolory, geometryczne wzory, meble na pierwszy rzut oka niepasujące do siebie to jego główne znaki rozpoznawcze, które albo się kocha, albo uważa za kicz. Nawiązujący do klasyki, choć w całkiem nowej odsłonie, styl retro, zwany też vintage, z pewnością nie daje o sobie zapomnieć. Urządzając wnętrze retro, można łatwo przesadzić, jednak stosując do podstawowych zasad, można stworzyć unikalne wnętrze, które rozkocha w sobie niejedną duszę.
Retro, tudzież vintage
Wnętrza w stylu retro to połączenie nowoczesnych rozwiązań architektonicznych w budownictwie i wykończeniu wnętrza) z oryginalnymi dodatkami oraz meblami. To dodatki są wisienką na torcie i to one tworzą prawdziwy klimat. Nietuzinkowe meble, które swym charakterem nawiązują do art deco, mają podkreślić ten charakter, jednocześnie spełniając szereg praktycznych funkcji. Nie ma specjalnych wymogów co do tego, czy meble mają być oryginalne czy tylko stylizowane – wszystko zależy od naszego pomysłu i możliwości. Dekoracje z kolei mają tryskać energią i kolorami, a fantazyjne wzory i kompletnie abstrakcyjne formy mają przyciągać spojrzenie.
Ważnym elementem każdego pomieszczenia są okna, które zajmując czasem dużą powierzchnię ściany powinny być również widoczne. W zależności od tego, w jaki sposób je zaaranżujemy, cały nasz trud związany z urządzaniem wnętrza może dodatkowo zyskać, ale też, niestety, pójść na marne. Wzorzystym zasłonom i tapetom mówimy stanowcze „nie” i stawiamy na nowoczesne rozwiązania w oknach. Świetnie sprawdzą się tu właściwie wszystkie wewnętrzne przesłony okienne, zarówno rolety wolno wiszące, jak i żaluzje, czy plisy. Przy wyborze przesłony okiennej należy się kierować również praktycznymi względami i dostosować wybór do stopnia nasłonecznienia wewnątrz konkretnego pomieszczenia. Okna z większą ekspozycją słońca są narażone na zbytnie nasłonecznienie, dlatego wybierając osłonę na okno zwróć uwagę na grubość tkaniny – im grubsza, tym lepsze zaciemnienie.
Wnętrze, które stoi kolorem
Wnętrza w stylu retro to wnętrza bogate kolorystycznie z różnymi odcieniami odważnych kolorów na ścianach, a czasem nawet i podłogach. Jasny zielony, musztardowy, krzykliwy czerwony i pomarańczowy, przełamane czernią oraz ciemnym brązem – to najbardziej typowe kolory dla vintage. Urozmaicenie kolorystyczne jest widoczne również w dodatkach – fiolety, róże, turkus, czy złoto. Łączenie skrajnie różnych kolorów, takich jak czerwony z turkusowym, czy biały z czarnym, to dobry sposób na wyróżnienie części pomieszczenia lub dekoracji.
Podłogi, ściany i dodatki
Styl retro nie oznacza bynajmniej wnętrza rodem z poprzedniej epoki, a wręcz przeciwnie, to połączenie nowoczesności z dodatkami i charakterem vintage. Mieszkanie w takim wystroju to nie muzeum, lecz nawiązanie na wysokim poziomie i ze smakiem do minionego. Elementy takiego wystroju są wyłącznie akcentami na nowoczesnym tle, nie wolno z nimi przesadzić.
W roli podłogi najlepiej sprawdzą się drewniane parkiety, ułożone w dowolny sposób, lub alternatywnie drewniane deski podłogowe, najlepiej w ciemnych odcieniach brązowego. W sypialni można zdecydować się na miękką wykładzinę, która dodatkowo ociepli wnętrze i będzie miłym akcentem. Jeżeli decydujemy się na płytki podłogowe, to możemy wybrać wzorzyste kolorowe kafelki i tworzyć z nich mozaikę na ścianie kuchennej lub na podłodze w łazience. Ściany najlepiej pozostawić białe, niech będą tłem dla pstrokatych dekoracji. Można też zdecydować się na wyróżnienie jednej ze ścian kolorową tapetą, ważne jednak by jej powierzchnia była niewielka, aby niepotrzebnie nie burzyć harmonii w pomieszczeniu.