Parametry projektorów i rzutników a jakość obrazu

W wielu sytuacjach możliwość wyświetlania obrazów na specjalnych ekranach lub na ścianach staje się koniecznością. Szczególnie przydatne jest to podczas prelekcji czy konferencji, kiedy treść wykładu trzeba wzbogacić o wizualizację. Coraz częściej nowoczesne sztuki performatywne także wykorzystują tę możliwość podczas przedstawień. Aby jednak wszystko to było możliwe, konieczne jest użycie rzutnika. Dowiedz się, jakie parametry rzutników i projektorów mają wpływ na jakość obrazu.

Czy marka projektora ma znaczenie?

Przed omówieniem trybów tworzenia obrazu przez projektor, warto zwrócić uwagę na jego markę. Na rynku dostępne są różnorodne urządzenia – od znanych światowych producentów po anonimowy sprzęt z sieciówek. Pierwsze rzutniki i projektory cechują się dobrą jakością, jednak bardzo wygórowaną ceną. Drugie są zaś tanie, ale oferują kiepski obraz i mogą szybko ulec zepsuciu. Z tego powodu warto poszukać czegoś innego, co zapewni złoty środek pomiędzy doskonałą jakością a korzystną ceną. Doskonałym kompromisem jest sprzęt marki Zenwire. Jest to europejska firma, która specjalizuje się w produktach elektronicznych, ze szczególnym uwzględnieniem projektorów i rzutników. Oferuje ona urządzenia o różnorodnych parametrach i rozwiązaniach technologicznych.

Projektor LCD czy DLP?

Pierwszą kwestią, na jaką warto zwrócić uwagę przy wyborze rzutnika jest tryb tworzenia obrazu. Podstawową opcją są projektory LCD. Jest to technologia ciekłokrystaliczna, która do projekcji obrazu wykorzystuje trzy panele – po jednym dla koloru czerwonego, zielonego i niebieskiego. Do zalet takiego rozwiązania należy stosunkowo niska cena. Trzeba mieć jednak świadomość, że rzutniki tego typu mają na ogół niższy współczynnik kontrastu. Jeśli zatem najwyższa jakość obrazu jest priorytetem, warto zdecydować się na droższe urządzenie DLP, bazujące na cyfrowym przetwarzaniu światła. Do jego zalet należy mniejsza odległość projektora od ekranu i wyższe współczynniki kontrastu oraz szybsza częstotliwość odświeżania ekranu. Dzięki temu prezentowany obraz charakteryzuje się lepszą jakością.

Projektor ledowy czy lampowy?

Druga kwestia, mająca wpływ na obraz, to rodzaj lampy. Najbardziej standardowym wyborem są tradycyjne projektory lampowe, które wykorzystują zwykłą żarówkę. Są one tanie, jednak szybko się przegrzewają i mają krótszą żywotność. Zbyt wysoka temperatura podczas pracy może mieć z kolei przełożenie na problemy z obrazem. Lepszym wyborem są zatem droższe urządzenia LED. Wykorzystują one diodę ledową, emitującą światło. Są energooszczędne i można ich używać przez długi czas. Do ich istotnych zalet należy także możliwość zastosowania w ograniczonej przestrzeni ze względu na mniejsze wytwarzanie ciepła.

Projektor przenośny czy stacjonarny?

Ostatnią rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę przy wyborze projektora, jest sposób użytkowania. Na rynku dostępne są urządzenia przenośne i stacjonarne. Pierwsze z nich cechują się kompaktowymi rozmiarami. Są małe i lekkie, dzięki czemu można je łatwo przenosić z miejsca na miejsce. Na wygodę użytkowania wpływa także mniejsza odległość rzutu. Trzeba mieć jednak świadomość, że w ich przypadku jakość obrazu będzie niższa niż w przypadku urządzeń stacjonarnych. Te zaś przeznaczone są do ustawienia w jednym miejscu, np. na biurku czy stole. I choć są mniej mobilne, ponieważ mają większą odległość rzutu, zapewniają znacznie lepszą rozdzielczość i większy poziom jasności obrazu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *