O magazynach energii dla początkujących

Energia odnawialna jest coraz bardziej popularnym źródłem pozyskiwania energii elektrycznej w przydomowych ogniskach. W tym artykule chcielibyśmy, abyś wspólnie z nami odkrył tajemnice fotowoltaiki oraz magazynów energii stworzonych, aby jak najlepiej gospodarować pozyskanym prądem elektrycznym.

Czym jest fotowoltaika?

Jak możesz, przeczytać jest to dziedzina nauki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego w energię elektryczną – czyli inaczej wytwarzaniem prądu elektrycznego z promieni słonecznych. Fotowoltaika, jako jedna z odnawialnych źródeł energii pozwala na produkcję własnej energii elektrycznej; w sposób ekologiczny oraz przekłada się na zasobność portfela. W obecnej sytuacji geopolitycznej oraz przy rosnących cenach gazu i ropy, fotowoltaika jest strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Do tej pory właściciele instalacji fotowoltaicznych najczęściej używają systemu on-grid, czyli połączonego z siecią energetyczną, która pełni rolę magazynu. W tym przypadku nadwyżki produkowanej energii, jakie powstają w czasie pracy instalacji, przekazywane są wprost do sieci. W ramach zwrotu właściciel instalacji może odebrać 80% wyprodukowanej energii w przypadku instalacji fotowoltaicznej o mocy do 10 kWh, a powyżej 10 kWh – 70% (tzw. system opustów). Reszta to prowizja operatora za magazynowanie energii.

Nowe zasady rozliczania

Od 1 kwietnia zmienia się jednak system rozliczania energii na tzw. Net-billing. Domowi producenci będą musieli energię sprzedawać i kupować – skończy się wtedy magazynowanie energii w sieci. Wyprodukowane nadwyżki będą sprzedawane po średniej cenie z rynku hurtowego z poprzedniego miesiąca, a od połowy 2024 roku po średniej cenie godzinowej. W sytuacji zapotrzebowania na energię elektryczną, którego nie będzie w stanie pokryć instalacja PV, będzie trzeba pobrać energię z sieci po cenach dla odbiorcy końcowego.

Wielu twierdzi, że w sytuacji zmiany systemu rozliczeń na net-billing, przydomowe magazyny energii mogą być atrakcyjną inwestycją. W praktyce jest tak, że część energii zgromadzonej w akumulatorach jest marnowana, a straty te są zazwyczaj większe niż w przypadku magazynowania energii w sieci energetycznej operatora. Tymczasem koszt zakupu magazynu energii jest znaczący i póki co, nie ma na niego dofinansowań.

Na koniec słów kilka

Fotowoltaika oraz magazyny energii to technologia, która rozwija się, coraz prężniej. Udowadnia ona,, że możemy w sposób ekologiczny pozyskiwać coraz większe ilości energii elektrycznej. Dzięki czemu kolejne państwa dofinansowują oraz promują ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII. W Polsce również mamy programy między innymi MÓJ PRĄD. Maksymalna kwota dotacji, którą można uzyskać w Mój Prąd 2022 to aż 20.500 zł. Uwaga! Warunkiem jest przejście do net-bilingu. Koszty budowy fotowoltaiki oraz magazynów energii są dość sporym wydatkiem, ale w połączeniu z dotacjami, okazuje się dobrą inwestycją. Fotowoltaika jako ekologiczne źródło energii może być naszym wkładem w przyszłość planety.

Partnerzy: https://e-magazyny.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *