Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach?

Przy wyborze mieszkania jedną z kluczowych kwestii jest oczywiście dogodna lokalizacja. Dla jednych idealnym rozwiązaniem będzie mieszkanie jak najbliżej centrum miasta, z kolei inni cenią sobie spokój i chcą oddalić się jak najbardziej od zgiełku miasta. Istotne będzie to, aby decyzję dotyczącą miejsca zamieszkania podjąć w oparciu o swoje indywidualne potrzeby, oczekiwania, preferencje i możliwości.

Dlaczego wiele osób wybiera mieszkanie w centrum miasta?

Nie bez powodu nieruchomości na sprzedaż i wynajem w centrum miasta są droższe od tych znajdujących się na jego obrzeżach. Pierwszą zaletą jest dogodna lokalizacja, można mieć w zasięgu ręki wielorakie obiekty gastronomiczne i usługowe. Nie trzeba tracić pieniędzy i czasu na dojazdy. Często można załatwić większość spraw bez własnego środka transportu. W niewielkiej odległości znajdują się placówki pocztowe i bankowe, restauracje, sklepy, markety, notariusz, biuro rachunkowe, siłownia, kluby sportowe, szpitale, żłobki, warsztaty samochodowe, zakłady fryzjerskie, szkoły, ośrodki zdrowia, apteki, obiekty rekreacyjne itd. Uczniowie mogą z łatwością dotrzeć do szkoły, a pracownicy do firmy, w której są zatrudnieni. Nie ma też większego problemu ze znalezieniem pracy i to dobrze płatnej. Wygoda wynika także z łatwego dostępu do komunikacji miejskiej. Z centrum miasta można dotrzeć szybko i tanio do niemalże każdej lokacji, nawet jeśli nie ma się samochodu. Do dyspozycji są ścieżki rowerowe, chodniki. Swobodne przemieszczanie się i komfort życia sprawia, że wiele osób decyduje się na mieszkanie w centrum miasta. Można też z łatwością wynająć nieruchomość, co stanie się stałym źródłem dochodu.

Mieszkanie w centrum miasta ma wiele zalet, ale nie brakuje też wad, a jedną z nich jest ciągły tłok i gwar. Centrum miast tętni życiem, trzeba liczyć się z napływem ogromnej liczby turystów, szczególnie w większych miejscowościach w sezonie. Nocne imprezy to standard, odbywają się niemalże codziennie. Trudno o prywatność i poczucie intymności, spojrzenia osób niepożądanych z zewnątrz to kolejny problem, trudno wyobrazić sobie życie bez okien zasłoniętych roletami. Nie każdemu spodoba się życie przy obiekcie gastronomicznym lub turystycznym. Może być to z czasem bardzo męczące. Trzeba też liczyć się z korkami już z samego rana, po czym po południu. Problematyczne staje się często znalezienie wolego miejsca parkingowego, trzeba też zwykle uiszczać opłaty za postój. W centrum miasta nie brakuje zanieczyszczeń z kominów firm, spalin samochodowych. Ma to niestety negatywny wpływ zarówno na samopoczucie, jak i na zdrowie, szczególnie w sezonie grzewczym. Ceny nieruchomości są wysokie, hałas to codzienność. Kolejnymi minusami będą niższy poziom bezpieczeństwa i ograniczona dostępność do terenów zielonych.

Czy mieszkanie na obrzeżach miasta to dobry wybór?

W przypadku osób szukających spokojnego miejsca, chcących oddychać świeżym powietrzem i poczuć bliskość natury, najlepszym rozwiązaniem będzie zamieszkanie jak najdalej od centrum miasta. Na takie rozwiązanie decydują się przede wszystkim rodziny z dziećmi i seniorzy (choć nie tylko!). Znika problem z hałasem, ruchem miejskim, trującym smogiem. Jeśli ma się prawo jazdy i własny środek transportu, to nie będzie żadnego problemu z dojechaniem do centrum. Na obrzeżach miasta także nastąpił rozwój komunikacji publicznej, dzięki któremu sprawnie można dotrzeć do serca miasta. Kolejną zaletą mieszkania na przedmieściach jest atrakcyjna cena nieruchomości, dzięki czemu można cieszyć się wysokim standardem bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów finansowych. Na korzyść tego rozwiązania przemawia również duża i niezabudowana przestrzeń, nie brakuje terenów zielonych. Jeżeli ktoś marzy o własnym ogrodzie, który stanie się strefą wypoczynku, to pora rozejrzeć się za domem na obrzeżach miasta. Wiele osób po kilku godzinach spędzonych w gwarnym mieście pragnie odpocząć od zgiełku w domowym zaciszu, jak najdalej od centrum. W przypadku mieszkania na przedmieściach można też mówić o bezpiecznej okolicy, co ma ogromne znaczenie, jeśli wychowuje się małe dzieci. Wybór mieszkań na obrzeżach miasta jest ogromny, więc każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.

_____________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Albero Invest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *