Jak sfinansować zakup działki letniej?

Grillowanie pod chmurką i relaks na świeżym powietrzu to duże atuty działki rekreacyjnej. Jej zakup wiąże się jednak z dużymi kosztami, które mogą sięgać nawet 350 tys. zł, jeśli wybierzemy grunt w atrakcyjnej okolicy z domkiem letniskowym. Tańszą alternatywą są ogródki działkowe, których ceny zaczynają się już od kilku tys. zł, w zależności od regionu kraju, wielkości i wyposażenia. Według Polskiego Związku Działkowców (PZD) cieszą się one niesłabnącą popularnością, a łącznie korzysta z nich ok. 4 mln. Polaków. Co zrobić, gdy marzymy o zakupie takiej nieruchomości, ale nie zgromadziliśmy odpowiednio wysokich oszczędności? Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego radzą, jak pozyskać finansowanie.

Drożej, ale bardziej komfortowo

Własna działka nad jeziorem lub w lesie daje wiele możliwości. Można zagospodarować na niej miejsce na domek letniskowy, przestrzeń do uprawiania sportów i grillowania. By jednak relaks pod chmurką był możliwy, trzeba wcześniej kupić taką nieruchomość. Co zrobić, gdy nie zgromadziliśmy na ten cel gotówki? – Możemy ubiegać się o kredyt hipoteczny na zakup działki rekreacyjnej. By go uzyskać, wymagany będzie jednak wkład własny na poziomie przynajmniej 10 proc. wartości oraz pozytywna ocena zdolności kredytowej. Procedura przyznania finansowania, nie różni się od tej, gdy chcemy kupić np. mieszkanie. Jeśli jednak ubiegamy się o kredyt na działkę budowlaną, inne będą dokumenty, których będzie wymagał od nas bank. Wraz z wnioskiem konieczne będzie dostarczenie m.in. decyzji o warunkach zabudowy, czy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Warto także pamiętać o ograniczeniach związanych z zakupem gruntów o charakterze rolnym. Taką działkę, jeśli jest większa niż 3 tys. mkw., może kupić tylko rolnik zamieszkujący w tej samej gminie – mówi Michał Krajkowski, ekspert finansowy NOTUS Finanse i Związku Firm Pośrednictwa Finansowego.

Ogródek działkowy kupimy już za kila tys. zł

By spędzać czas na świeżym powietrzu i np. uprawiać mały ogródek, nie trzeba kupować drogiego gruntu za miastem. Na zielonych terenach dużych aglomeracji miejskich, przeznaczono bowiem gotowe obszary dla działkowców w ramach tzw. rodzinnych ogródków działkowych (ROD). Tego rodzaju działki mają powierzchnię 300-500 mkw. i często są zagospodarowane, np. posiadają gotowe altany. Ceny za takie grunty zaczynają się już od kilku tys. zł i kończą nawet na 80 tys. zł. Trzeba jednak wiedzieć, że za tę kwotę nabywamy prawo do użytkowania działki, a nie kupujemy ją na własność. ROD należą bowiem do Skarbu Państwa, jednostek samorządowych lub stowarzyszeń ogrodowych.

– W praktyce oznacza to, że nie będziemy właścicielami gruntu, ale jego dzierżawcami. Odkupione prawo do dzierżawy ogródka da nam możliwość do korzystania z niego w ograniczony sposób, który określają zasady umowy. Dlatego też, chcąc nabyć prawo do użytkowania działki, nie możemy ubiegać się o kredyt hipoteczny. Możliwe jest jednak zaciągnięcie kredytu gotówkowego na dowolny cel. W tym wypadku bank również dokona oceny zdolności kredytowej, by zdecydować o uruchomieniu finansowania. Zanim się na nie zdecydujemy, sprawdźmy jednak z jakimi kosztami będzie wiązało się korzystanie z działki. Oprócz rat, trzeba będzie bowiem regulować inne opłaty. Musimy, więc mieć pewność, że domowy budżet udźwignie wszystkie te wydatki – dodaje Sylwia Karoń, ekspert finansowy Alex T. Great, ZFPF.

Własna działka letnia czy ogródek w ROD?

Działkowcy, którzy wstąpią w szeregi PZD, zobowiązują się do regulowania opłat, m.in.: wpisowego, opłaty inwestycyjnej i corocznej składki członkowskiej, której wysokość zależy od wielkości działki i regulaminu ROD. Użytkowanie ogródka działkowego wiąże się także z przestrzeganiem ściśle określonych zasad, nie można na nim np. zamieszkać na stałe, ani go wynajmować. W przypadku działki rekreacyjnej lub budowlanej, musimy liczyć się z wyższym kosztem zakupu, jednak stajemy się właścicielami nieruchomości, a co za tym idzie, możemy ją np. wynająć. Dzięki temu, dom letni może częściowo sam się spłacać w czasie, gdy z niego nie korzystamy i stać się inwestycją na lata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *