Jak dbać o dywaniki łazienkowe?

Łazienka jest miejscem obfitującym w bardzo wiele różnych drobnoustrojów. Należy pamiętać o jej regularnym i dokładnym sprzątaniu. Idealnym miejscem do rozwijania się kolonii bakterii z pewnością jest dywanik łazienkowy. Jak skutecznie o niego zadbać?

Dywanik łazienkowy wykonany z bawełny

Przed przystąpieniem do czyszczenia tego problematycznego przedmiotu, jakim jest dywanik łazienkowy, należy zweryfikować rodzaj materiału, z którego wykonany jest posiadany egzemplarz. Warunkuje to sposób jego prania. Istotną rolę także odgrywa obecność gumowych lub antypoślizgowych mat. Modele wykonane z bawełny nie sprawiają problemów podczas czyszczenia. Wystarczy niewielka ilość proszku lub płynu do prania oraz temperatura 40 stopni i możemy znowu cieszyć się czystym dywanikiem. Bawełna jest materiałem trwałym, dlatego ustawiając pralkę na 60 stopni, uzyskamy lepszy efekt. Wyższa temperatura z pewnością przyczyni się do usunięcia większej ilości drobnoustrojów lubiących bytować w łazienkowych zakamarkach.

Dywaniki z tworzyw sztucznych to problematyczne pranie

Niestety sprawa z modelami wykonanymi z tworzyw sztucznych, nie jest taka prosta, jak w przypadku bawełny. Najważniejszą rzeczą jest unikanie substancji kwaśnych oraz żrących, czyli używanie octy jako środka czyszczącego czy wybielacza zdecydowanie nie wchodzi w grę, ponieważ nietrudno o uszkodzenia materiału. Woda o wyższej temperaturze także nie jest dobrym pomysłem, ze względu na możliwość odklejenia antypoślizgów przymocowanych do tkaniny. W związku z tym najlepszym pomysłem jest pranie ręczne tych dywaników w zimnej wodzie z zastosowaniem bardzo delikatnych środków piorących. Inny rodzaj czyszczenie wymaga zakupu specjalnych pianek lub szamponów umożliwiających pranie bez użycia wody. Niezależnie od tego, jaki materiał wybierzemy, należy pamiętać o regularnym czyszczeniu tych tkanin, ponieważ jest to siedlisko bakterii, grzybów i pleśni, które nie wpływają korzystnie na nasze zdrowie oraz przyczyniają się do brzydkiego zapachu w łazience.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *