Czym tanio ogrzać dom?

Największą część kosztów eksploatacji budynku stanowią ceny ogrzewania wody, a także całego budynku. Nasuwa się więc pytanie: Czym tanio i efektywnie ogrzać dom? Mamy kilka pomysłów. Najważniejsze, aby instalacja grzewcza miała wysoką sprawność, a budynek odpowiednią izolację. Po drugie to my musimy dbać o instalację, a także wykonywać cykliczne przeglądy.

Metodę ogrzewania i materiał grzewczy warto wybrać już na etapie planowania budowy domu. To bardzo ważne, bo wówczas będziemy mogli oszacować koszty, a także sprawdzimy czy nasze możliwości finansowe na to pozwolą. Kryteria wyboru materiału grzewczego to w pierwszej kolejności cena, a później wygoda i sposób eksploatacji.

A więc czym tanio ogrzać dom? Sprawdź nasze propozycje!

Węgiel kamienny

Węgiel jest tanią opcją, niestety najmniej ekologiczną. Piece węglowe trzeba obsługiwać, m. in. rozpalać, dokładać węgla i usuwać popiół. Ponadto spalanie węgla emituje do atmosfery szkodliwe związki. Węgiel wymaga również miejsca do składowania go.

Drewno

Drewno jest bardziej ekologiczne od węgla i tańsze niż olej opałowy. Piece drzewne także potrzebują obsługi, generują zabrudzenia i wymagają miejsca do składowania opału.

Pellet

Ceny pelletu są zbliżone do cen węgla. Pelletu zużywa się mniej, niż drewna. Piece na pellet zostały wyposażone w automatyczne podajniki, są więc wygodniejsze w użytkowaniu.

Zrębka drzewna

Zrębka drzewna to po prostu biomasa, bardzo tanie paliwo, które można zakupić w każdym tartaku lub wyprodukować samemu. Do uzyskiwania energii w procesie spalania zrębki drzewnej stosuje się kotły, które są przystosowane do takiego paliwa. Jednym z takich kotłów na zrębkę są kotły marki Altereco. To kompletne systemy grzewcze z pełną automatyką posiadające certyfikaty 5 klasy czystości spalin oraz eco-design. Aktualnie to jedna z najtańszych form ogrzewania domów jednorodzinnych. Więcej informacji dostępne na stronie https://altereco.pl

Olej opałowy

Ogrzewanie olejem opałowym jest bezobsługowe, wymaga jedynie kotła, w którym będzie znajdował się olej. Niestety cena instalacji, jak i eksploatacji jest dość wysoka.

Gaz

Piece gazowe również są bezobsługowe. Aby wykonać instalację gazową potrzeba wielu zezwoleń. Kotły gazowe zajmują mało miejsca i wymagają jedynie cyklicznej kontroli poprawności działania instalacji.

Pompy ciepła

Pompy ciepła pobierają ciepło z każdego możliwego miejsca – powietrza, ziemi, wody. Jest to jeden najbardziej ekologicznych sposób ogrzewania domu. Koszt instalacji może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy, ale inwestycja zwraca się dość szybko. Bardzo ważnym aspektem w przypadku pomp ciepła jest wskaźnik sprawności energetycznej budynku. Im lepsze parametry – tym mniejsze koszty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *