5 powodów, dla których warto zainwestować w OZE

Odnawialne źródła energii to przyszłość – mówi się o tym zarówno w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, jak i lepszej ochrony środowiska. Pozyskiwanie odnawialnych źródeł energii jest w Polsce coraz powszechniejsze – przemiana energetyczna ma miejsce właśnie teraz!

OZE to przyszłość dla nas wszystkich

W ostatnich latach temat pozyskiwania i wykorzystania odnawialnych źródeł energii stał się jednym z najczęściej poruszanych. O konieczności korzystania z alternatywnych źródeł energii mówiono już wcześniej, jednak stale zmieniający się świat oraz problemy geopolityczne, dotykające różne kontynenty, wymuszają na nas konieczność przyspieszenia tych zmian.

W Polsce coraz częściej widać zarówno olbrzymie farmy fotowoltaiczne, jak i farmy wiatrowe, a przy domach tworzone są instalacje fotowoltaiczne. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także przydomowe turbiny wiatrowe. Poznaj 5 powodów, dla których warto wybrać odnawialne źródła energii dla swojego domu!

1. Niewyczerpane źródło energii

Niewątpliwie największą zaletą OZE jest fakt, że zasoby te są praktycznie niewyczerpywalne. W przeciwieństwie do gazu czy węgla zasoby te nie skończą się, przez co stanowią stabilną gwarancję na pozyskiwanie energii również w przyszłości. 

2. Uniezależnienie od tradycyjnych dostawców energii

Ceny energii dyktowane na europejskich rynkach są bardzo wysokie, przez co nasze rachunki stale rosną. Koszty te są bardzo odczuwalne dla polskich rodzin, przez co myśl o instalacji urządzeń takich jak fotowoltaika czy pompa ciepła jest coraz częstsza. Podwyżki cen energii wynikają przede wszystkim z niestabilnej sytuacji geopolitycznej – liczne konflikty zbrojne, niestabilna cena ropy oraz problemy logistyczne windują ceny energii. Decydując się na własną instalację fotowoltaiczną czy wiatrową przy domu, możemy pozyskiwać energię z promieni słonecznych czy wiatru. Co więcej – energia może być nie tylko pozyskiwana – może być ona również magazynowana. Jest to możliwe dzięki magazynom PV.

3. Niższe rachunki za energię

Nie ma wątpliwości, że decydując się na przydomową instalację fotowoltaiczną czy też wiatrową, możemy z czasem liczyć na znaczne zmniejszenie rachunków za energię elektryczną. Warto tu również wspomnieć, że pomimo względnie wysokich kosztów początkowych, koniecznych na kupno elementów instalacji oraz jej rozruch, bardzo szybko zaczniemy widzieć oszczędności, które instalacja jest w stanie poczynić – mówią specjaliści marki Emiternet.

4. Lepsza ochrona środowiska

Pozyskiwanie odnawialnych źródeł energii jest niezwykle ważne w kontekście ochrony środowiska. Podczas wytwarzania energii z klasycznych źródeł (np. z węgla) do atmosfery emitowane są olbrzymie ilości dwutlenku węgla. W przypadku wykorzystania instalacji fotowoltaicznej czy turbin wiatrowych ten problem znika. Praca tych urządzeń nie generuje szkodliwych substancji czy też problematycznych odpadów.

5. Inwestycja na przyszłość

Energia pozyskiwana z odnawialnych źródeł to kierunek, w którym podążać będzie nowoczesny świat. Decydując się na instalację tego typu blisko domu, stawiamy na rozwój. Instalacje OZE są zgodne z wytycznymi Unii Europejskiej, możliwe jest uzyskanie dofinansowanie na ich realizację.

Materiał prasowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *