Metalowe ogrodzenie – wykonane ze stali, żelaza bądź żeliwa – cenione jest za trwałość i estetyczny wygląd. Jednak jak każdy przedmiot narażony na działanie czynników atmosferycznych, wymaga konserwacji. O tym, jak przeprowadzić ten proces, aby uniknąć najczęściej popełnianych błędów, opowiada ekspert marki Dekoral.
Wbrew powszechnej opinii, konserwacja metalowego ogrodzenia nie jest skomplikowana. Jednak wymaga odpowiedniej wiedzy i doboru materiałów, aby odświeżone elementy nie zaczęły korodować i niszczeć.
Błąd nr 1: źle dobrany preparat
Często popełnianym błędem jest dobór nieodpowiedniego produktu. Skupiając się na kolorystyce, pomijamy kwestie techniczne. Tymczasem na rynku dostępny jest szereg produktów przeznaczonych do konserwacji metalu, jak Emalia Antykorozyjna marki Dekoral. – Do malowania przedmiotów stalowych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku polecamy Emalię Antykorozyjną. Produkt jest łatwy w użyciu i zapewnia długotrwały efekt malowania. Co ważne, nie wymaga wcześniejszego stosowania farb gruntujących i podkładowych. Nakładamy go bezpośrednio na rdzę – tłumaczy Anna Korecka-Karpiusz, Dekoral Junior Brand Manager. Preparat z oferty „Zadania Specjalne” jest dostępny w 17 wersjach kolorystycznych min. w efekcie młotkowym, metalicznym oraz w półmacie i połysku. Umożliwia to dobór produktu zgodnie z upodobaniami klienta.
Błąd nr 2: źle oczyszczona powierzchnia
Planując renowację metalowych elementów powinniśmy mieć na względzie odpowiednie przygotowanie podłoża. Niestety często etap ten jest pomijany, co prowadzi do dużo gorszej przyczepności produktu i nieestetycznego wyglądu powłoki. Jak tłumaczy ekspert marki Dekoral, niezbędne jest staranne oczyszczenie powierzchni poprzez usunięcie olejów, smarów i pyłów, a także luźno przylegającej rdzy i łuszczącej się farby. Warto także zmatowić podłoże, używając papieru ściernego. Dopiero tak przygotowana powierzchnia jest gotowa do aplikacji produktu
Błąd nr 3: malowanie w nieodpowiednich warunkach
Istotna jest temperatura, narzędzia oraz technika nakładania preparatu. – Farbę należy wymieszać i w razie konieczności rozcieńczyć dedykowanym wyrobem. Sam proces nanoszenia produktu powinniśmy przeprowadzić pędzlem, wałkiem lub natryskiem, w temperaturze od 10 do 25 stopni Celsjusza – dodaje Anna Korecka-Karpiusz. W celu uzyskania długotrwałej ochrony antykorozyjnej, emalię należy nałoży 2-3 krotnie, w odstępach 24 godzin.