Rekuperacja a zdrowie. Jak rekuperator wpływa na jakość powietrza w domu?

Rekuperator powietrza – urządzenie służące do wentylacji mechanicznej o coraz większej popularności przede wszystkim z uwagi na to, że pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i spełnić wymogi dotyczące energooszczędności budynku. Ale czy tylko dlatego? Rekuperator to także świeże i czyste powietrze w domu!

Rekuperacja powietrza nie bez powodu jest coraz częściej wybierana przez inwestorów. Rosnąca świadomość społeczeństw, dotycząca ekologii oraz własnego zdrowia, ma w tym niemały udział.

Rekuperacja powietrza – co to takiego?

Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie co to właściwie jest rekuperacja. Zjawisko rekuperacji jest wykorzystywane u układach wentylacjach i polega na odzyskiwaniu ciepła z wywiewanego, zużytego powietrza oraz przekazaniu tego ciepła do powietrza nawiewanego., Dzięki temu należy napływające do budynku powietrze należy jedynie dogrzać, a nie – jak w przypadku tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej – ponownie nagrzewać

Istnieją różne rodzaje urządzeń służących do rekuperacji. Rekuperator ścienny, rekuperator pokojowy, rekuperator kompaktowy należą do tzw. rekuperatorów zdecentralizowanych. Są mniejsze i łatwiejsze w montażu jednak nie tak skuteczne jak rekuperacja zcentralizowana, która projektowana jest specjalnie pod kątem konkretnego budynku.

Rekuperacja a zdrowie

Jak można się domyślać, odzysk ciepła wpływa na mniejsze zużycie paliwa wykorzystywanego do ogrzania domu, a co za tym idzie – niższe rachunki za ogrzewanie. Wpływa też znacząco na energooszczędność budynku, a co za tym idzie pozwala spełnić związane z nią restrykcyjne normy określane jako Standard WT2021, które weszły w życie na początku 2021 roku. To jednak tylko część korzyści jakie daje rekuperator.

Rekuperacja powietrza chętnie montowana jest również ze względu na zdrowie – nie tylko przez osoby cierpiące na alergie czy choroby płuc. Dzięki zastosowaniu odpowiednich filtrów rekuperator może, oprócz kurzu czy pyłków, oczyszczać powietrze także… ze smogu, który negatywnie wpływa na układ oddechowy i krążenia nas wszystkich, a zwłaszcza dzieci i kobiet w ciąży!

Rekuperacja bezustannie filtrując powietrze (niezależnie od pory dnia czy roku) usuwa nadmiar wilgoci i dwutlenku węgla co wpływa na lepszą jakość snu. Dzięki ciągłej wymianie powietrza zmniejsza się ilość alergenów i drobnoustrojów w powietrzu, eliminuje się przykre zapachy i zapobiega rozwojowi pleśni oraz zagrzybieniu pomieszczeń. Przy okazji, dzięki temu, że okna są szczelne i nie muszą posiadać nawiewników, redukuje się hałas z zewnątrz co także podnosi komfort domowników.

Przed zakupem rekuperatora warto zapoznać się z ofertą filtrów. Doświadczeni producenci rekuperatorów mają duży wybór i oferują wsparcie techniczne. Więcej o rekuperacji dowiesz się na stronie https://www.defro.pl/k,65,rekuperatory.html .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *