Kto powinien korzystać ze skanowania laserowego budynków?

Jedną z najnowocześniejszych oraz najbardziej efektywnych form wymiarowania obiektów budowanych jest obecnie skanowanie laserem. Wykorzystanie takiej technologii w ostatnich latach stało się powszechne, ze względu na jej dużą dostępność oraz uniwersalne zastosowanie. W jakich dziedzinach codziennego życia warto wykorzystać możliwości skaningu laserowego?

Na czym polega skanowanie laserowe?

Metoda skanowania laserowego pozwala na tworzenie niezwykle precyzyjnych, trójwymiarowych, cyfrowych modeli obiektów wraz z jego pełnym wymiarowaniem. Skaning laserowy realizowany jest w oparciu o wysokiej klasy urządzenia optoelektroniczne, które pozyskują dane z tysięcy punktów na znajdujących się na przestrzennej mapie obiektu.

Nowoczesne skanery 3D, rejestrują do 976 000 punktów na sekundę, przy maksymalnym zasięgu pracy do 350 m. Umożliwiają również przetwarzanie przesyłanych do oprogramowania informacji w czasie rzeczywistym. Sprawia to, że skanowanie laserowe jest nie tylko bardzo dokładną, ale także niezwykle szybką metodą wymiarowania, wykorzystywaną m.in. przy inwentaryzacjach architektonicznych czy zaawansowanych pomiarach budynków.

Skaning laserowy i jego zastosowanie w budownictwie

Z możliwości skanowania laserowego obszernie korzysta branża budowlana. Precyzyjne pomiary obiektów na różnych etapach realizacji potrzebne są m.in. deweloperom czy instytucjom sprawującym nadzór budowlany. Warto dodać, że możliwości skaningu laserowego powszechnie wykorzystywane są również w przypadku już istniejących budynków, np. przy planowaniu ich modernizacji czy prac remontowych.

Inwestorom planującym przebudowę domu lub jego gruntowną modernizację skanowanie laserem dostarcza również szczegółowych danych, niezbędnych m.in. przy ubieganiu się o pozwolenie na budowę.

Kto jeszcze powinien skorzystać z możliwości skanowania laserowego?

Branża budowlana to z pewnością niejedyny obszar, w którym warto wykorzystywać skanowanie laserowe. Z szerokiej gamy jego możliwości powszechnie korzystają także przedstawiciele innych dziedzin – ich najpopularniejsze przykłady oraz obszary zastosowania lasera znajdziesz poniżej.

  1. Właściciele gospodarstw rolnych – budowa, remont oraz przebudowa chlewni, stodół, spichlerzy, magazynów, pomiary powierzchni gruntów.
  2. Wspólnoty mieszkaniowe i zarządcy nieruchomości – inwentaryzacje budynków oraz pomieszczeń, dokumentowanie stanu technicznego obiektów, pomiary powierzchni, prace remontowe.
  3. Firmy z branży przemysłowej i produkcyjnej – rozbudowa zaplecza przemysłowo – magazynowego.
  4. Instytucje prowadzące badania archeologiczne – prowadzenie wykopalisk, dokumentowanie stanowisk badawczych i przemian krajobrazowych, odkrywanie podziemnych struktur.
  5. Przedsiębiorstwa z branży automatyki i robotyki – pomiary odległości i przestrzeni, pobieranie informacji z otoczenia.

Ile kosztuje skanowanie laserowe?

W przypadku usług wykorzystujących skaning laserowy, takich jak modelowanie 3D czy inwentaryzacja budynków cena usługi zwykle ustalana jest indywidualnie. Koszty badania uzależnione są m.in. od rodzaju obiektu, jego powierzchni, zakresu pomiarów do wykonania, lokalizacji czy innych uwarunkowań, charakterystycznych dla danego przedsięwzięcia inwestycyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *