Kiedy ocieplenie budynku od zewnątrz staje się problematyczne.

Ocieplanie budynku od zewnątrz obecnie jest normą i nie wzbudza żadnych wątpliwości, dając najlepsze rezultaty, pozwalające poczynić największe oszczędności w jego ogrzewaniu. Świetna paro przepuszczalność, dobra cyrkulacja powietrza, komfortowa temperatura powietrza w pomieszczeniach oraz unikalny mikroklimat wewnątrz obiektu to główne zalety termoizolacji budynku. Niestety, zdarzają się okoliczności, które uniemożliwiają termoizolację elewacji i konieczne jest ocieplanie od wewnątrz.

Ocieplenie budynku od wewnątrz może być jedynym rozwiązaniem

Ze względu na to, że nie w każdym przypadku możliwe jest ocieplenie budynku od zewnątrz, z pomocą przychodzą nam metody ocieplania od wewnątrz. Sytuacja taka może dotyczyć głównie obiektów zabytkowych, objętych ochroną wojewódzkiego konserwatora zabytków. Inny powód to niewystarczające środki na inwestycję termomodernizacyjną, zły stan techniczny elewacji uniemożliwiający przeprowadzenie prac ociepleniowych lub kłopotliwe położenie budynku (lokalizacja w granicy działki, wspólna ściana z nieogrzewanym pomieszczeniem).

Czym ocieplać od wewnątrz?

O tym, jakie materiały użyć do ocieplenia budynku, decyduje fachowca, który na podstawie profesjonalnego projektu termomodernizacyjnego ustala wszystkie szczegóły prac. Niezwykle istotna pod tym względem jest analiza cieplno-wilgotnościowa elewacji, w rezultacie której ustala się możliwe wykraplanie się pary wodnej.

Bardzo dobrym i często stosowanym rozwiązaniem ocieplania budynku od wewnątrz jest stosowanie wełny mineralnej. Jej wysoka paro przepuszczalność jest gwarancją dobrej cyrkulacji powietrza. Innym rozwiązaniem jest styropian lub specjalne płyty izolacyjne z lekkiego betonu komórkowego. Jego zastosowanie jest bezingerencyjne, a sam proces montażowy szybki i skuteczny. Zapewnia bardzo korzystne temperatury wewnątrz budynku i komfort użytkowania. Dopuszcza się również stosowanie farb ceramicznych o dobrych właściwościach termoizolacyjnych, które odbijają ciepło, zmniejszając zapotrzebowanie na ciepło wewnątrz budynku. Dobre właściwości paro przepuszczalności posiadają również masy aerożelowe. Nadają się do stosowania zarówno na ściany, sufity, jak i na podłogi. To materiał bardzo elastyczny, który pozstawia gładką powierzchnię.

Wady ocieplania od wewnątrz

Należy pamiętać, że ocieplanie ścian od wewnątrz jest stosowane w sytuacjach szczególnych, gdy termoizolacja elewacji nie jest możliwa lub jest znacznie utrudniona. Z pewnością nie zastęuje ona ocieplenia tradycyjnego, ale daje dobre możliwości choć nie jest pozbawiona wad. Jej zastosowanie wiąże się, niestety, z szeregiem utrudnień i efektów ubocznych. W efekcie termoizolacji od wewnątrz odcina się wnętrze od zimnych ścian zewnętrznych, co pozbawia przegrody możliwości akumulacji ciepła i powoduje wzrost wrażliwości ścian na wszelkie zmiany pogodowe, a szczególnie na wilgoć. W okresie letnim dochodzi do nagrzewania się materiałów konstrukcyjnych powyżej temperatury otoczenia, zaś w okresie zimowym może dochodzić do zamarzania wody zgromadzonej w ich wnętrzu.

Dla idealnych rezultatów prac termoizolacyjnych ważne jest stosowanie materiałów od sprawdzonych dostawców. Firma Kabex oferuje wysokiej jakości materiały i fachową obsługę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *