Jak hodować ekologiczne warzywa i owoce – czyli naturalność to po pierwsze…

Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co je. Warzywa i owoce, które możemy kupić w supermarketach często są pełne pestycydów. Oczywiście mycie wypłukuje część z nich, ale niektóre choćby pomidory czy ogórki chłoną je w większym stopniu. Dlatego dobrym pomysłem jest założenie własnej ekologicznej uprawy. Pytanie jednak brzmi: jak ją prowadzić, by plon był obfity, a warzywa i owoce były zdrowe i pozbawione szkodników. Oto kilka zasad prowadzenia uprawy ekologicznej.

Rośliny ciepłolubne najlepiej prowadzić pod osłonami

Swoją domową uprawę warzyw i owoców możesz prowadzić pod osłonami sprawdzą się niewielkie inspekty, ale więcej zmieścisz oczywiście w tunelu foliowym. Poza wyborem konstrukcji z tworzywa sztucznego lub odpowiednio zabezpieczonego przed korozją metalu, koniecznie trzeba zainwestować w mocne folie do ogrodu. Różnią się one od siebie nie tylko rozmiarem, ale trwałością. Najczęściej stosuje się folie czterosezonowe, które wystarczają na dwa lata. Są odporne na przenikanie promieniowania UV, a także chronią uprawy przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, zarówno deszczem, jak i gradem. Mogą posiadać dodatkowe wzmocnienie z siatki polipropylenowej. Dzięki temu są bardziej odporne na przebicie. Folie ogrodowe muszą charakteryzować się wysokim współczynnikiem przepuszczalności promieni słonecznych przy jednoczesnym blokowaniu szkodliwego promieniowania UV.

Zasada współrzędnej uprawy i płodozmian

Niezależnie od tego jak prowadzisz swoją ekologiczną uprawę, musisz pamiętać o płodozmianie. Pewne gatunki nie mogą rosnąć obok siebie, ani po sobie, bo sprzyja to rozwojowi chorób i inwazji insektów. Buraków nie można sadzić obok fasoli czy gorczycy. Z kolei obok fasoli nie może rosnąć cebula, czosnek pospolity ani groch. Uprawiając marchew trzeba pamiętać, by obok niej nie sadzić kopru. Buraka możemy sadzić w sąsiedztwie cebuli i kalarepy, a fasolę obok ziemniaka, marchwi, kapusty, czy też ogórka. Warto zajrzeć do tabeli współrzędnych upraw, by wiedzieć, co można sadzić obok siebie. Ważny jest też płodozmian. Zasada jest taka, że po roślinach psiankowatych, jak choćby papryce można sadzić na tej samej grządce w następnym roku rośliny cebulowe lub strączkowe. W kolejnym roku ich miejsce zajmą kapustne lub dyniowate, a w następnym korzeniowe. Po korzeniowych znów można sadzić na tej samej grządce psiankowate, np. pomidora. Pamiętając o tych zasadach można uzyskać lepsze plony i ograniczyć ryzyko wystąpienia np. chorób grzybowych.

Stosuj nawozy organiczne, nigdy chemiczne

Aby uprawiać ekologiczne warzywa i owoce, trzeba sięgać również po naturalne nawozy. Do warzyw i owoców najlepiej sprawdzi się biohumus, który tworzony jest na bazie odchodów dżdżownicy kalifornijskiej, która to ma szczególny wpływ na spulchnianie gleby i wzbogacanie jej w substancje odżywcze. Do roślin preferujących odczyn lekko kwaśny sprawdza się także kompost. Można go przygotować samodzielnie, wystarczy zadbać o odpowiedni pojemnik do kompostowania i wiedzieć, co można do niego wrzucać. Jeśli planujesz uprawę choćby borówek amerykańskich, to jako nawóz doskonale sprawdzi się właśnie kompost. Zatem, jak go przygotować? Ścięta trawa, opadłe liście, a nawet chwasty, czy niewielkie gałęzie, a dodatkowo odpadki kuchenne, obierki warzyw, skorupki jaj czy fusy z kawy – wszystko to sprawdzi się do przygotowaniu doskonałego naturalnego nawozu dla roślin ekologicznych. Ważne jest, aby kompost składał się z materiałów o różnej grubości, co zapewnia stały dostęp powietrza, nie można dopuszczać do ubijania kompostu, a w czasie suszy należy go podlewać. Kompostownik powinien znajdować się w miejscu zacienionym i powinien być osłonięty od deszczu. Warstwy kompostu powinna rozdzielać ziemia ogrodowa, wapno i mączka skalna.

Pamiętaj o pozbywaniu się chwastów w sposób tradycyjny, czyli pieleniu

Istotne znaczenie przy uprawie warzyw i owoców w ekologiczny sposób ma również regularne pozbywanie się chwastów. Oczywiście nie można stosować żadnych środków chemicznych. Pielenie odbywa się ręcznie, w tradycyjny sposób. Warto pamiętać, że stosowanie płodozmianu może również w istotny sposób ograniczyć wyrastanie chwastów.

Ekologiczna uprawa na pewno nie jest łatwa. Niemniej jednak warto podjąć ten trud, by cieszyć się zdrowymi i pysznymi plonami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *