Jak działa termostat?

Późna jesień i zima to okres, kiedy z większą uwagą spoglądamy w stronę akcesoriów grzewczych. To także dobra pora, żeby przeanalizować działanie termostatów, czyli urządzeń montowanych przy grzejnikach. Te funkcjonalne akcesoria umożliwiają nam utrzymanie temperatury wewnątrz pomieszczenia na stałym poziomie.

Wykorzystywanie termostatów sprawdza się szczególnie w czasie zmiennej pogody i dodatkowym ogrzewaniu zastosowanym wewnątrz pomieszczenia. Jak działają termostaty?

Termostaty – zastosowanie i sposób działania

Nie ma chyba nowoczesnego grzejnika podłączonego do centralnego ogrzewania, który nie zostałby wyposażony w termostat. Można poznać urządzenie po charakterystycznym grzybkowatym kształcie. Umieszcza się go na przewodzie instalacji grzewczej, którym doprowadzana jest ciepła woda do grzejnika. Termostat ma za zadanie regulację dopływu ciepłej wody do grzejników. Najczęściej wyposażony jest w pokrętło z podziałką, która ułatwia sterowanie. W ten sposób samodzielnie można ustawić temperaturę, jaką chcemy uzyskać w pomieszczeniu wyposażonym w ten grzejnik.

Termostat – budowa urządzenia

Grzejnikowe termostaty to urządzenia o bardzo prostej konstrukcji. Kluczem do ich działania jest sprężysty mieszek, który wypełnia materiał reagujący na zmianę temperatury otoczenia. W zależności od rodzaju urządzenia może to być ciecz, gaz lub wosk. Materiał zmienia swój stan skupienia pod wpływem zmiany temperatury. Jeśli w pomieszczeniu jest ciepło, materiał rozszerza się i zamyka zawór prowadzący ciepłą wodę. W ten sposób przepływ jest mniejszy. Z kolei przy niskich temperaturach materiał kurczy się, dzięki czemu przepływ jest większy i temperatura grzejnika rośnie.

Termostaty nie wymagają zasilania prądem elektrycznym, co ułatwia ich montaż oraz obsługę. Niektóre bardziej zaawansowane technologicznie modele umożliwiające zdalną regulację mogą mieć miejsce na baterię. Jednak sama konstrukcja sterowana manualnie nie wymaga dodatkowego zasilania.

Co daje termoregulator?

Dobry i sprawny termostat pozwala na ograniczenie zużycia energii potrzebnej do ogrzewania pomieszczenia. Dodatkowo z jego pomocą łatwiej jest utrzymać stałą temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Osiągnięto to na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest możliwość manualnego zmniejszania dopływu ciepłej wody do grzejnika. Dzięki temu możemy utrzymać niższą temperaturę w pomieszczeniach mniej używanych. Zmniejszenie przepływu ciepłej wody zaleca się w garażach, magazynach, ale także sypialniach.

Drugi sposób to właśnie reakcja na zmianę temperatury powietrza wewnątrz pomieszczenia. Termoregulator zareaguje na otwarcie okna w zimie, kiedy do wewnątrz pomieszczenia napłynie masa chłodnego powietrza. Natychmiast zauważymy i usłyszymy szum ciepłej wody przepływającej przez grzejnik. Z kolei po włączeniu pieca gazowego w otwartej kuchni czy zapaleniu kominka, temperatura wewnątrz natychmiast się podniesie. W tej sytuacji termoregulator zamknie dopływ ciepłej wody z sieci i nie będzie dodatkowo pompował jej do grzejników

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *